2 października 2022 13:41

Zespół Bedrejczuk-Karczmarczyk-Sułowski na północnej ścianie Aksu Północnego

Świetne przejście w Pamiro-Ałaju w dolinie Aksu (Kirgistan). Zespół Maciej Bedrejczuk, Paweł Karczmarczyk i Piotr Sułowski pokonał Drogę Troszczinienki na ok. 1600-metrowej północnej ścianie Aksu Północnego. Trudności tej najdłuższej na ścianie drogi wynoszą 6A (stara wycena wg skali ZSRR) i M6 WI5 A3.

Linia drogi na Aksu Północnym (fot. arch. P. Karczmarczyk)

***

Wspinaczka trwała od 15 do 25 września (10 biwaków w ścianie). Długość pokonanej drogi to aż 2600 m, co dało ok. 50 wyciągów. Zespół wspinał się warunkach jesienno-zimowych, temperatury wahały się od -5 do -15°C.

Według zespołu od podstawy do szczytu jest ok. 1600 m przewyższenia. Główne trudności skumulowane są na 1200-metrowej turni. Potem jest grań, która wydaje się łatwiejsza, ale w rzeczywistości jest bardzo lita i oferuje ciągową wspinaczkę do VI/A1.

Jeden z wymagających biwaków w ścianie Aksu Północnego (fot. arch. P. Karczmarczyk)

W ścianie Aksu Północnego (fot. arch. P. Karczmarczyk)

A tak relacjonuje wspinaczkę Paweł:

Mega poważna droga. Biwaki siedzące i w hamakach (bez namiotu). Dwa razy mocno zasypało nas w ścianie + punktowo też w innych dniach. A na wspinanie klasyczne było za zimno, a dodatkowo w ścianie zalegało dużo depozytów śnieżno-lodowych. Bardzo wszechstronne wspinanie na wysokim poziomie.

Zespół na szczycie Aksu Północnego, od lewej: Piotr Sułowski, Paweł Karczmarczyk i Maciej Bedrejczuk (fot. arch. P. Karczmarczyk)

Sprocket
Źródło: profil FB Paweł Karczmarczyk, info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum