6 października 2022 10:55

Jak wybrać dobre buty trekkingowe? [sponsorowany]

Czy buty do chodzenia po górach powinny być po prostu wygodne? Z pewnością jest to ich bardzo ważna cecha. W końcu będziesz przemierzał w nich wiele kilometrów, często w bardzo wymagających warunkach. Jednak wygoda jest tylko jednym z czynników, które wyróżniają buty trekkingowe na tle innych sportowych modeli. Jeśli zaglądając do sklepów, do działu buty górskie czujesz się nieco przytłoczony wyborem ten przewodnik jest dla Ciebie.

Obuwie trekkingowe powinno też być dostosowane do pogody i pory roku (fot. materiały partnera)

Buty trekkingowe męskie — jakie powinny mieć cechy?

Aby wybrać odpowiednie buty, najpierw musisz sobie zadać pytanie, gdzie będziesz w nich chodzić. Lakoniczna odpowiedź: po górach to zbyt mało, aby dokonać właściwego wyboru. Po pierwsze zupełnie czym innym są górskie spacery w niezbyt wymagającym terenie, a czym innym wspinaczka wymagająca dodatkowego osprzętu, jak chociażby raki. Kierując się tym tropem, najprostszy podział będzie dotyczył budowy cholewki. Wysokie buty trekkingowe dają lepszą stabilizację i chronią stopę przed urazem praktycznie w każdym terenie. Za to niskie są dosyć podobne w budowie, jak klasyczne buty turystyczne. Nadają się do mniej forsownych wędrówek w łatwiejszym terenie. Szeroki wybór różnych modeli znajdziesz w sklepie: https://www.sport-shop.pl/.

Obuwie trekkingowe powinno też być dostosowane do pogody i pory roku. W zimowych warunkach potrzebna jest większa szczelność i komfort termiczny. Buty trekkingowe zimowe powinny też mieć antypoślizgową podeszwę. Gwarantuje ona bezpieczeństwo na oblodzonych szlakach. Z kolei latem lepiej postawić na lżejsze i bardziej przewiewne modele. Sprawią one, że skóra będzie mogła oddychać i będzie dużo przyjemniej przemierzać kolejne kilometry.

Czy zawsze wysokie buty trekkingowe będą najlepszym wyborem?

Utarło się przekonanie, że tylko i wyłącznie wysoka cholewka jest odpowiednia do przemierzania górskich szlaków. Rzeczywiście kwestia stabilizacji kostki to jednocześnie ochrona przed ewentualnym urazem. Jednak dla przeciętnego turysty nie zawsze będzie to najlepszy wybór. Buty trekkingowe wysokie potrafią ważyć znacznie więcej niż inne modele. Sprawia to, że nie są zbyt wygodne dla kogoś, kto nie miał z nimi wcześniej styczności. Mogą zbyt mocno obciążać ścięgna i finalnie utrudniać wędrówkę.

Zanim zatem dokonasz wyboru najlepiej będzie przymierzyć choć jedną parę. Może okazać się, że wygodniej jest Ci w wysokiej cholewce niezależnie od tego, w jakich warunkach wędrujesz. Tutaj również nie ma przepisu na najlepsze buty trekkingowe. Na takie miano zasługuje ta para, w której będzie Ci najwygodniej.

Co z materiałem? Z jakiego powinny być wykonane buty trekkingowe zimowe, a jaki będzie lepszy na lato?

Klasyką są skórzane buty trekkingowe. Rzeczywiście materiał ten jest jednocześnie trwały, jak i ma przewiewny. Jednak nie jest to jedyny surowiec, z którego produkuje się tego typu sprzęt. W sklepach spotkasz buty z:

  • skóry licowej;
  • nubuku;
  • zamszu;
  • tkanin syntetycznych.

Skóra jest popularna, ale też dosyć wymagająca. Aby zachowała swoje właściwości trzeba o nią dbać i ją impregnować. Ich mankamentem będzie z pewnością ciężar. Jeśli zależy Ci na tym, by mieć lżejszą parę postaw raczej na syntetyki. Są mniej wymagające niż skóra, a nadal zapewniają spory komfort.

Klasyczne pytanie przy kupnie butów w góry, to także kwestia tego, czy Twoja para ma mieć membranę. Element ten zapobiega dostawaniu się wody do środka buta, chroniąc przed zewnętrzną wilgocią. Jednocześnie membrana ogranicza przepuszczanie powietrza, co sprawi, że stopy mogą się bardziej pocić. Tutaj decyduje pora roku. Membrana będzie lepszym wyjściem na zimę, a latem postaw na parę pozbawioną tego rozwiązania.

Wybierz zatem najlepsze dla siebie buty i ruszaj w trasę.

 

 

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum