26 października 2022 19:13

„El Corazón” klasycznie dla zespołu Ośka-Czech!

Świetna wiadomość z mekki granitowego wspinania – zespół Karolina Ośka i Michał Czech pokonali El Corazón 5.13b. To słynny klasyk doliny Yosemite, poprowadzony na El Capitanie przez Alexa Hubera w 2001 roku.

Doborowy zespół -Michał i Karolina ze ścianą ścian El Capem w tle (fot. arch. K. Ośka i M. Czech)

Ponad 900-metrowa droga jest kombinacją istniejących linii, głównie Son of Heart i Flight of Albatross, ale biegnie też częściowo Salathé oraz Heart Route. Alex dodał kilka własnych wariantów umożliwiających przejście klasyczne takiego połączenia.

Strange Coffee Corner 5.13a (fot. arch. K. Ośka i M. Czech)

Oto relacja Karoliny:

23 października o godzinie 16, po 7 dniach wspinania, wyszliśmy ze ściany El Capitana przechodząc klasycznie drogę El Corazón (VI 5.13b, 32 wyciagi). Jest to nasza trzecia klasyczna droga na El Capie.

Droga marzenie.

Droga zapewniła nam tak zwane full big wall experience. Ciężkie wory, trudne holowania, wymagające asekuracyjnie wyciągi, na których bez młotka i haków byłoby straszno, przepiękne wspinanie, totalne zaangażowanie, walka i mnóstwo radości po każdym przewspinanym wyciągu. Poszło niespodziewanie sprawnie. Planowaliśmy 9 komfortowych dni w ścianie, z opcją wydłużenia ich w razie potrzeby o kolejne 2-3.

Ostatecznie na Tower to the People (gdzie mieliśmy ostatni biwak) wylaliśmy 6 galonów wody. Jak zawsze mieliśmy dużo farta – wyciągi padały często na walce i wtedy kiedy powinny, załamanie pogody przyszło w takim momencie że bardziej nam pomogło niż przeszkodziło (z upalnego gorąca nagle zrobiło się turbo zimno).

Drogę zrobiliśmy w stylu team free – tak jak poprzednie na El Capie- czyli pracujemy nad wyciągiem i próbujemy razem, a gdy jedne z nas przechodzi wyciąg ruszamy dalej.
Wszystkie wyciągi były przepiękne (może poza 50-metrowym 'loose and scary’ trawersem za 5.11). Każdy w innym stylu, połogi, kominy, rysy, dachy, boulderowy Beak Flake, przedziwny Coffee Corner, The Roof, przepiękny Golden Desert z cruxem w cienkiej rysce na palce, wytrzymałościowy A5 travers po oblakach i wiele więcej.

Na El Capie to jest wspinanie!

The Roof 5.13b (fot. arch. K. Ośka i M. Czech)

Gratulujemy!

Źródło: profil FB Karoliny Ośki
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gratulacje! [9]
    ... nie ma wstydu :), Bravo! Mischa

    26-10-2022
    mischa