21 października 2022 09:46

Buster Martin dopisuje do wykazu „Action Directe” 11 (9a)

Buster Martin poprowadził jak 27. wspinacz w historii Action Directe 11 (9a), jedną z najbardziej znanych dróg i ważnym kamieniem milowym w historii wspinania skałkowego. Brytyjczyk trafił tym samym do bardzo ekskluzywnego kręgu posiadaczy prowadzeń dwóch ekstremów z początku lat 90.

Buster Martin na „Action Directe” 9a (fot. kletterszene.com)

Buster Martin na „Action Directe” 9a (fot. kletterszene.com)

Wolfgang Güllich poprowadził Action Directe (Frankenjura) w 1991 roku. Niemiec, by pokonać kilka dynamicznych przechwytów Action Directe po jedno- i dwupalcowych dziurkach, wynalazł w 1988 roku campus i opracował na nim specjalny program treningowy.

To jedna z zaledwie kilku ekstremalnych dróg z czasem zyskująca na wartości. Oryginalnie przez autora wyceniona na XI (wtedy 8c+/9a), obecnie jest niekwestionowanym 9a i swoistym wyznacznikiem skali.

Na pewno wielkim wydarzeniem w historii drogi było jej pierwsze przejście kobiece. Dokonała go w 2020 roku Mélissa Le Nevé.

Mimo upływu lat i wzrostu poziomu wspinaczkowego czołówki, przejście Action Directe nadal jest marzeniem wielu wspinaczy. Buster stał się pierwszym Brytyjczykiem z potwierdzonym prowadzeniem tej drogi.

Ale trzeba dodać, że Buster ma na swoim koncie także inny ekstrem z początku lat 90. Mowa o Hubble Bena Moona. Było to pierwsze światowe 8c+, dziś już powszechnie uznawane za 9a. Moon drogę tą poprowadził rok wcześniej niż Güllich swoje Action Directe, bo w 1990 roku. Do tej pory posiadaniem w kajeciku tych dwóch dróg mógł się poszczycić jedynie Alex Megos.

Buster pytany o porównanie Hubble i Action Directe odpowiedział:

Obie drogi są dla mnie, społeczności wspinaczkowej a także dla historii wspinania wyjątkowe. Rozmowa na temat wycen brzmi jak rodzaj pogawędki w pubie, którą powinniśmy zostawić, by mieć o czym gadać nad kuflem piwa.

Źródło: kletterszene.com

Aktualna lista zdobywców Action Directe wygląda następująco:

*Z listy wspinaczy z Action Directe w zasadzie należałoby usunąć Richarda Simpsona. Brytyjczyk sprawił, że większość jego najlepszych dokonań zostało w 2010 roku zakwestionowanych, w tym przejście Action. Czytaj: Richard Simpson mało wiarygodny?

**To przejście również należy zakwalifikować do mało wiarygodnych. Wątpliwości pojawiły się jesienią 2019 roku, patrz: Hannes Huch: Dlaczego nie wierzę w przejście „Action Directe” przez Saida Belhaja. Co na to Szwed? Co prawda Said odniósł się chwilę potem do tych zarzutów, jednak czy skutecznie, przekonajcie się sami: LACRUX Climbing Magazine: Said Belhaj odpowiada na wątpliwości dotyczące przejścia „Action Directe”.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum