20 października 2022 16:00

Aidan Roberts powtarza „Alphane” 9A i potwierdza trudności!

Świetne wieści ze Szwajcarii. Brytyjczyk Aidan Roberts powtórzył ekstrem nad ekstremy – Alphane 9A Shawna Raboutou w Chironico.

 

***

Bouldery 9A można policzyć na palcach jednej ręki, powtórzeń z potwierdzeniem tak kosmicznej cyfry dotąd nie było. Pierwszy jest 24-letni Aidan Roberts, który zmierzył się z Alphane autorstwa Shawna Raboutou. Brytyjczyk przyznaje, że praca nad boulderem była niekończącą się przyjemnością:

Każdy dzień prób, na boulderze lub jego replice, przynosił owoce dzięki nauce subtelności ruchów, zawiłości chwytów i optymalizacji sposobu myślenia. Mam same pozytywne wspomnienia związane z tą wspinaczką, a  za sobą wiele dni dzielenia się patentami z przyjaciółmi. Czuję, jakby każda sesja była sukcesem. Prawie żałuję, że nie będzie ich więcej!

Mówiąc o przyjaciołach Roberts miała na myśli między innymi Willa Bosiego, który także próbuje swoich sił szwajcarskim ekstremie. Kto wie, może wkrótce będzie trzecie przejście…. Wpis Szkota z wczoraj:

 

O Alphane Shawna Raboutou dowiedzieliśmy się w sierpniu tego roku, choć boulder powstał wcześniej. Linia była znana jako Alphane Moon Project, a pierwszy zwizualizował ją na ścianie dawno temu, bo około 2003 roku Dave Graham.

Na filmie Shawna Raboutou na Alphane:

***

Wciąż niepowtórzone pozostają dwa inne bouldery wycenione na 9A. Pierwszy to Burden of Dreams Nalle Hukkataivala w Lappnor, jeszcze z 2016 roku. Drugi otworzył w ubiegłym sezonie w Red Rocks Daniel WoodsReturn of the Sleepwalker (wariant z niższym startem do Sleepwalkera).

PS Aidan Roberts to naprawdę mocny i ambitny gość! Jest autorem wielu wyspiarskich ekstremów, na czele z Isles of Wonder SS 8C+ na Carreg Mianog (Ogwen Valley, północna Walia)pretendującego do miana najtrudniejszego w Wielkiej Brytanii. Swoich sił próbował zresztą na wspomnianym Burden of Dreams, zbudował sobie nawet replikę fińskiego problemu:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum