16 września 2022 17:59

Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego w Himalaje Garhwalu

Wraz z końcem września (26.09.2022) wyrusza wyprawa organizowana przez Polski Himalaizm Sportowy w Himalaje Garhwalu. W jej skład wchodzą: Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski, Ondrej Húserka (Słowacja), Adam Bielecki, Damian Granowski, Kacper Kłoda, Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski.

Thalay Sagar (fot. Zbigniew Skierski)

Thalay Sagar (fot. Zbigniew Skierski)

Pasmo Garhwalu znajduje się w stanie Uttarakhand, na północny wschód od Delhi. To mityczna wręcz kraina z której bierze początek święta rzeka Ganges. Najwyższym szczytem jest Nanda Devi 7816 m n.p.m., która sąsiaduje z przepięknymi, strzelistymi szczytami w dużej mierze jeszcze dziewiczymi. Ściany w tej części Himalajów sięgają blisko dwóch kilometrów. Skalne kolosy wypiętrzające się ponad surowym krajobrazem na 6000 i 7000 tysięcy oferują trudną, techniczną, mixtową wspinaczkę. Karawana wyruszy z miejscowości Gangotri, licznie odwiedzanej przez pielgrzymujących do źródeł Gangesu Hindusów.

Zespoły działać będą w sąsiadujących ze sobą dolinach: Kedar i Gangotri. Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Słowak Ondrej Húserka zakładają basecamp powyżej malowniczo położonego jeziora Kedar Tal na lodowcu o tej samej nazwie na wysokości około 4700 m n.p.m. Ich celem jest wyznaczenie nowej drogi na wschodniej ścianie Thalay Sagar 6904 m n.p.m. Ten niezwykle urokliwy szczyt zamyka dolinę Kedar Tal imponującą skalno-lodową ścianą.

Pierwszymi zdobywcami Thalay Sagar północno-zachodnim filarem był angielsko-amerykański zespół w składzie: Roy Kligfield, John Thackray oraz Pete Thexton. Górę zdobyto dopiero w 1979 roku, jako że rejon też przez długi czas pozostawał niedostępny dla wspinaczy i turystów.

W 1983 roku polsko norweski-zespół (Andrzej Czok, Janusz Skorek, Hans Christian Doseth, Frod Guldal i Havard Nesheim) dokonał pierwszego wejście płn.-wsch. filarem.

Z kolei zespół drugi i trzeci czyli Adam Bielecki, Damian Granowski, Kacper Kłoda oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski podzielą basecamp na lodowcu Gangotri na wysokości 4500 m n.p.m. Celem Adama, Damiana oraz Kacpra będzie wytyczenie nowej mixtowej drogi w masywie sześciotysięcznego szczytu Swachhand.

Z kolei Celem Mateusza Grobla i Mateusza Więckowskiego jest poprowadzenie nowej linii lub powtórzenie już istniejącej na Bhagirathi II 6512 m n.p.m. Do tej pory w masywie Bhagirathi II działały dwie polskie wyprawy – Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego w 1985 roku oraz międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w 1988 roku. Obie wyprawy były zmuszone do wycofu. Pierwsza z racji niekorzystnych warunków pogodowych, druga z powodu tragicznego wypadku, w którym ginie Jan Nowak, a Krzysztof Wielicki doznaje urazu kręgosłupa i barku.

Wyprawa potrwa do końca października. Sezon w tej części Himalajów trwa od maja do czerwca oraz od września do końca października. Niezależnie jednak od sezonu pogoda jest mało stabilna i często deszczowa.

Źródło: Polski Himalaizm Sportowy
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum