21 września 2022 21:42

W Tatrach zginęli Andrzej Sokołowski i Roksana Knapik

Tragiczne wieści ze słowackich Tatr – w okolicach Staroleśnego Szczytu w wypadku zginęli Andrzej Sokołowski i jego żona Roksana Knapik.

Pogrzeb Andrzeja i Roksany odbędzie się w sobotę w dniu 1 października 2022 r. w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze przy ul. Cieplickiej 219. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12.00.

Andrzej Sokołowski wraz z żoną Roksaną Knapik (fot. arch. A. Sokołowski)

Andrzej był przewodnikiem PWSP/IVBV i ratownikiem Karkonoskiej Grupy GOPR, świetnym wspinaczem i narciarzem. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemitach i Norwegii, wytyczył nowe drogi w Tybecie Wschodnim i Tienszanie. Roksana była geolożką.

Na nartach jeździł od dziecka, wspinał się od ponad 20 lat, ma osiągnięcia w większości gatunków wspinaczki – od przejść skalnych, przez mikstowe, aż po wielkie ściany. Jest autorem kilkudziesięciu nowych skałkowych dróg sportowych w Karkonoszach oraz kilku górskich.

W 2008 roku Andrzej Sokołowski z Michałem Królem i Przemkiem Wójcikiem wytyczyli nową drogę na północnej ścianie Pharilapcha (6012 m), Khumbu – Dzień Niepodległości (WI5+ M7, 1300 m), dokonując tym samym jednego z najlepszych polskich przejść w stylu alpejskim w Himalajach w tamtej dekadzie.

Z kolei w sierpniu 2011 roku ponownie z Michałem wspięli się na północny wierzchołek Piku Mińsk w Kirgizji – powstała wtedy droga Cztery pory roku (M8/AF).

Andrzej w Alpach (fot. arch. Kacper Tekieli)

W marcu 2013 roku w zespole z Przemysławem Cholewa, Marcinem Księżakiem i Janem Kuczerą wytyczył Drogę Polskę (M7, VI+, A1) na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litldalen (Norwegia).

Andrzej wspinał się również w Tatrach – miał na swym koncie wiele wymagających i technicznych wspinaczek, jak choćby Innominata i Ganja.

W Polskim Stowarzyszeniu Przewodników Wysokogórskich od 2010 roku, kształcił kolejne pokolenia przewodników jako instruktor i członek Komisji Technicznej.

Roksana była geolożką, napisała prace magisterską z mineralizacji w bazaltach Śnieżnego Kotła w Karkonoszach. Była „sudecką patriotką”, kochała wyprawy w swoje okolice i zbierała minerały z Sudetów. Zawsze pełna pozytywnej energii, pomysłów i otwarta na szalone projekty. W ostatnich latach pracowała w Karkonoskim Parku Narodowym, a następnie jako przewodniczka wycieczek mineralogicznych we własnej firmie – Rock’si Geoedukacja. Pisała liczne artykuły popularnonaukowe. Była redaktorką monografii „Przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego”. Organizowała giełdy minerałów w Cieplicach, była animatorką lokalnego ruchu kolekcjonerskiego (za Forum Kolekcjonerów Minerałów – post Tomasza Praszkiera).

Andrzej i Rocksi razem dzielili pasję do gór i geologii…

Redakcja składa najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom.

Źródło: profile FB GOPR Karkonosze, PSPW IVBV, Forum Kolekcjonerów Minerałów

Analiza okoliczności wypadku dokonana przez słowackich ratowników: Prvá tragická lavínová nehoda v septembri.