1 września 2022 09:26

Stefano Ghisolfi, Jakob Schubert i Adam Ondra, czyli spotkanie na szczycie we Flatanger

Trzech topowych wspinaczy przebywa obecnie we Flatanger – Stefano Ghisolfi, Jakob Schubert i Adam Ondra. Czyli spotkanie na szczycie, a co z niego wyniknie? Zobaczymy…

Po 5 latach Adam Ondra wraca do Flatanger (fot. Petr Chodura)

Po 5 latach Adam Ondra wraca do Flatanger (fot. Petr Chodura)

***

Jaskinia Hanshallaren ma coraz więcej zwolenników, głównie z czołówki, bo i flatangerowskie wspinanie do łatwych nie należy. W końcu to miejsce narodzin jednej z dwóch światowych 9c – Silence. W tym roku w rejonie ostro działał już Seb Bouin – Francuz dodał do swojej kolekcji Change (według niego 9b/b+, oryg. 9b+) i autorskie Nordic Marathon 9b/b+.  Z kolei jeszcze w 2019 roku powtórzył Move, które jego zdaniem zasługuje na pełne 9b+ (o dywagacjach Francuza dotyczących cyfry we Flatanger więcej pisaliśmy TUTAJ).

Tymczasem wrzesień we Flatanger należeć będzie do trójki z samego topu. Najszybciej w jaskini pojawił się Stefano Ghisolfi, który nie ukrywa, że chce zgarnąć pierwsze powtórzenie Silence 9c Adam Ondry.

Pierwsze dni prób Włocha na Silence:
Stefano ma już zrobioną przynajmniej jedną wielką drogę we Flatanger. Dwa lata temu jako pierwszy powtórzył Change 9b+ Adama Ondry, zrobił to dopiero po ośmiu latach od autorskiego przejścia.

Tymczasem Jakob Schubert i Adam Ondra najprawdopodobniej połączą siły na tzw. Big Project. O linii przechodzącej przez całą jaskinię Czech myślał jeszcze przez zrobieniem Silence, nazywał ją wtedy życiowym marzeniem. O szczegółach pewnie wkrótce usłyszymy.

Adam Ondra wraca do Flatanger po pięciu latach, tym razem z rodziną:

Potencjalnych projektów o ekstremalnych trudnościach jest we Flatanger jeszcze przynajmniej kilka. Pisał o nich ostatnio Seb Bouin. To w większości kombinacje, prawdziwe maratony, długie i wybierające. Jedną z takich mega dróg Francuz niedawno otworzył, to wspomniane wyżej Nordic Marathon – 130 metrów wspinania startujące Nordic Plumber 8c i przechodzące w drugi wyciąg Thor’s Hammer 9a+.

Na realizację czekają dwa inne kosmiczne pomysły. Oba projekty kończą się także drugim wyciągiem Thor’s Hammer 9a+, tyle że zakładają trudniejsze starty: zaczynają się albo oryginalnym Thor’s Hammer 9a albo Move. Kto wie, może jeden z takich projektów padnie już niedługo.

***

Jedno jest pewne, zmagania całej trójki będziemy śledzić na bieżąco. Pod okiem filmowców i fotografów. Klatka po klatce. W dzisiejszych czasach inaczej się nie da, spektakl wspinaczkowy musi trwać…
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nowe czasy [3]
    ,Jedno jest pewne, zmagania całej trójki będziemy śledzić na bieżąco.…

    1-09-2022
    panda