12 września 2022 17:00

Łódzkie Archiwum Wysokogórskie zaprasza na wystawę prac Samka Skierskiego

W tym roku mija 80. rocznica urodzin Samuela Samka Skierskiego, wyróżniającego się taternika i alpinisty pokolenia lat sześćdziesiątych, ale także grafika i malarza. Z tej okazji Łódzkie Archiwum Wysokogórskie zaprasza na wirtualną wystawę prac Samka, będącą także okazją do przypomnienia jego sylwetki.

Samuel Skierski

Samuel Skierski

Samek zaczął wspinać się w wieku 15 lat. Wśród wielu jego ciekawych dokonań warto wymienić przejście wschodniej ściany Fleischbank drogą Dülfera w roku 1964 czy pierwsze polskie przejście drogi Cassina na Piz Badile w roku 1966.

Zimą 1968 roku wystąpił w filmie krótkometrażowym „Odwrót” reżyserowanym przez Jerzego Surdela. Filmowym partnerem Samka był inny wybitny taternik tamtych lat Jan Kiełkowski.

Z cyklu „Alpy Chamonix Mont Blanc”, Samuel Skierski

Z cyklu „Alpy Chamonix Mont Blanc”, Samuel Skierski

Samek ukończył z wyróżnieniem w roku 1968 Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizował się w grafice, rysunku i malarstwie. Jeszcze przed ukończeniem studiów wystawił swoje prace w Łodzi w roku 1967.

Dobrze zapowiadającą się karierę wspinaczkową i artystyczną przerwał tragiczny wypadek na wschodniej ścianie Mont Blanc w roku 1968.

Prace samka znajdziecie tutaj: Wystawa prac Samka Skierskiego.

Zachęcamy też do przeczytania Wspomnienia o Samku Skierskim autorstwa Wojciecha Święcickiego.

***

Łódzkie Archiwum Wysokogórskie to grupa, która swoją wiedzę i umiejętności wykorzystuje, by ocalić od zapomnienia historię łódzkiego środowiska wspinaczkowego. Większość członków wywodzi się z Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi (AKG), ale pracują z nimi także osoby z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego (ŁKW) oraz osoby niezrzeszone.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Samek Skierski [6]
    Samek Skierski był autorem grafik do kultowego wydania 500 zagadek…

    12-09-2022
    andrzej