20 września 2022 15:17

OS z wpiętymi ekspresami? Adam Ondra odpowiada

Po publikacji filmu „OS na boulderowym 9a?” Adam Ondra został wywołany do tablicy w sprawie wiszących ekspresów podczas wspinaczki OS (bez znajomości).

Adam Ondra w Cavolo (FB Adam Ondra)

Adam Ondra w Cavolo (FB Adam Ondra)

***

Czech odpowiada:

Po pierwsze, OS definiowany jest jako przejście drogi za pierwszym razem bez posiadania dodatkowych informacji. Fakt, czy ekspresy wiszą, czy nie wiszą, nie zmienia tego, czy jest to OS. To prawda, że przejście OS z wieszaniem ekspresów jest trudniejsze, i taki onsajt ma dodatkową wartość.

W przypadku gdy na drodze, którą chcę zaatakować, wiszą ekspresy, po prostu ją próbuję. Zawieszone na stałe ekspresy często znajdują się w popularnych, mocno przewieszonych sektorach. Jednak jeśli na drogach do 8c nie ma wiszących ekspresów, to zwykle próbuje na nich OSa z wpinaniem ekspresów na prowadzeniu. Gdy droga jest trudniejsza (8c+ lub 9a), rozważam poproszenie kogoś o powieszenie dla mnie ekspresów. Myślę, że w całym moim życiu, zdarzyło się to ok. 10 razy. Więc nie jest to reguła. Przeszedłem nawet 8c+*, wpinając wszystkie ekspresy i całkiem sporo 8c. Na niektórych drogach (zwłaszcza krótkich) to niewiele zmienia. Na innych jednak zmienia wiele.

Film z jednego dnia Adama Ondry w Cavolo zobaczycie tutaj: OS na boulderowym 9a?.

*Adam Ondra ma nas swoim koncie onsajty na: 23 drogach 8c+ oraz 63 pasażach o trudnościach 8c. Adam przeszedł też bez znajomości dwie drogi 9a (Il Domani w grocie Baltzola i TCT w Gravere). Wcześniej była jeszcze La Cabane au Canada w Rawyl, ale ostatecznie Czech postawił przy niej 8c+.

Źródło: FB Adam Ondra

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Adam Ondra odpowiada [13]
    Spokojna rzeczowa wypowiedz dedykowana stylowym pieniaczom. Adam niestety nie uwzględnil…

    21-09-2022
    Edgar Nevermore