26 września 2022 08:53

Na Dolnej Baszcie w Podlesicach powstaje „Proteste” VI.5+

Marcin Flower Poznański dodał nową trudną drogę na Dolnej Baszcie w Górze Zborów w Podlesicach. Choć tym razem to linia nie jego pomysłu, a otwarty projekt, który przez lata był błędnie wrysowywany na ścianie. Nowość to Proteste VI.5/5+.

Marcin Poznański na „Proteste” VI.5+, Dolna Baszta, Zborów (fot. Bigos Bigosiński)

Marcin Poznański na „Proteste” VI.5+, Dolna Baszta, Zborów (fot. Bigos Bigosiński)

***

O co chodzi? W przewodnikach od lat powielany był błąd odnośnie przebiegu tytułowej drogi. Linia ta opisywana była jako Gula Kulfa VI.3+. Dopiero po analizie autora przewodnika, Grzegorza Rettingera, okazało się, że Gula biegnie na lewo, a linia na prawo (zaznaczana dotąd właśnie jako Gula…) to dużo trudniejsza, palczasta płytka, najprawdopodobniej dotąd bez przejścia (numer 5 w topo). W najnowszym wydaniu „Jury Północnej” linia wrysowana została już poprawnie.

Teorię Grzegorza potwierdził teraz swoim przejściem Marcin Poznański. Dzięki temu kolejna jurajska zagadka została rozwiązana, a wspinacze otrzymali w prezencie nową, trudną drogę – Proteste z dopiskiem VI.5/5+.

Flower o drodze:

Cała trudność to kilka dalekich przechwytów na płycie z dynamicznym ruchem do ryski. Polecam wszystkim wielbicielom trudnych pioników.

Aktualne topo Dolnej Baszty na Zborowie (skorygowany został także przebieg dwóch innych dróg na ścianie) znajdziecie w najnowszym wydaniu „Jury Północnej” (wyd. 4, 2022) – do kupienia w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum