26 września 2022 12:37

Manaslu: tragedia podczas zjazdu na nartach. Zaginęła Hilaree Nelson

Tragiczna wiadomość z Manaslu. Według thehimalayantimes.com do szczeliny wpadła Hilaree Nelson. Amerykanka zjeżdżała na nartach wraz z partnerem Jimem Morrisonem. Zespół osiągnął „prawdziwy” wierzchołek Manaslu i rozpoczął zjazd, który dla Hilaree zakończył się tragicznie – upadkiem w ok.  25-metrową szczelinę w okolicach przedwierzchołka.

Hilaree Nelson (fot. The North Face – Instagram)

***

Amerykanie byli członkami narciarskiej ekspedycji prowadzonej przez Shangri-La Nepal Treks. Towarzyszący im Szerpowie zeszli do obozu 4, a Morrison kontynuuje zjazd do niższych obozów. Trudno wyobrazić sobie akcję ratunkową na wysokości 8000 metrów i dalsze poszukiwania, zwłaszcza, że warunki pogodowe nie są najlepsze…

Hilaree Nelson to niezwykle doświadczona himalaistka, świetnie łącząca umiejętności alpinistyczne ze skialpinizmem. W 2018 roku w zespole z Morrisonem jako pierwsi zjechali ze szczytu Lhotse słynnym kuluarem. Amerykanka ma na swoim koncie wejścia na wiele szczytów himalajskich, w tym wejścia na Lhotse i Mt. Everest w 2012 r., zjazd narciarski z Cho Oyu oraz pierwszy kobiecy zjazd z Makalu. Hilaree została w tym roku wyróżniona National Geographic Adventurer of the Year w 2018 roku.

To kolejna tragiczna wiadomość z Manaslu. W wyniku lawiny, która zeszła tuż poniżej obozu 4 (ok. 7400 m), ucierpiało kilkanaście osób, a 3 spośród nich są w stanie ciężkim. Poszczególne agencje podają, że lawina uderzyła w liczną grupę Szerpów z Seven Summit Treks, Satori Adventure, Imagine Nepal Treks, Elite Expedition i 8K Expeditions, którzy wynosili zaopatrzenie do czwórki. O szczegółach przeczytacie TUTAJ.

Źródło: thehimalayantimes.com, archiwum
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum