29 września 2022 14:12

Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima nową drogą na Karun Koh

Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima dokonali ładnego przejścia na dziewiczej ścianie prawie-siedmiotysięcznika w Pakistanie.

Nowa linia na Karun Koh w Pakistanie (fot. Kazuya Hiraide – Instagram)

***

Japończycy wytyczyli nową linię na wcześniej nieeksplorowanej, północno-zachodniej ścianie Karun Koh (6977 m). To góra, która w zeszłym roku niemal zakończyła karierę górską Hiraide.

Zimą 2021 roku Hiraide i Takuya Mitoro w ramach wyprawy przygotowawczej przed zachodnią ścianą K2 (marzenie Hiraide) weszli na dziewiczy szczyt, który nazwali Samisar (6020 m). Tam Hiraide doznał odmrożeń. Kolejnym celem wyprawy był właśnie Karun Koh. Wspinacze spróbowali, ale musieli szybko zawrócić – odmrożenia okazały się zbyt poważne. Hiraide trzeba było ewakuować do szpitala helikopterem.

Stan Japończyka był dość poważny, wyprawa latem na K2 nie wchodziła w grę, a rekonwalescencja trwała kilka miesięcy. Hiraide przyznaje nawet, że jego odmrożenia nie zaleczyły się całkowicie. Dlatego wybrał nieco niższy cel, czyli – dla wyrównania rachunków – Karun Koh.

Tym razem Hiraide towarzyszył jego stały partner wspinaczkowy Kenro Nakajima. Wspinaczkę w stylu alpejskim Japończycy rozpoczęli 19 września i po dwóch nocach w ścianie, 21 września około 15:00 czasu lokalnego, stanęli na szczycie, po czym zeszli bezpiecznie do bazy. Nowa linia liczy około 1800 m, a jej trudności sięgają AI5.

Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima (fot. Kazuya Hiraide – Instagram)

Hiraide skomentował:

Bardzo się cieszę, że tym razem się udało. Moje górskie życie to na przemian porażki i sukcesy. Po raz kolejny czuję, jak dużą wartość mają te pierwsze. 

Kazuya Hiraide ma na swoim koncie trzy Złote Czekany, Kenro Nakajima dwa.

Jeden z alpinistów na tle Karun Koh (fot. Kazuya Hiraide – Instagram)

Michał Gurgul

źródła: Kazuya Hiraide, ExplorersWeb
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum