14 września 2022 17:24

Jonas Hainz free solo na „Moulin Rouge” (7b/+ 400 m)

Jonas Hainz dokonał przejścia free solo drogi Moulin Rouge (7b/+, 400 m) na Roda di Vaél (2806 m n.p.m.) w masywie Catinaccio. To jedna z najtrudniejszych technicznie solówek w Dolomitach w historii.

„Moulin Rouge” 7b/+, Roda di Vaél (źródło bergsteigen.com)

„Moulin Rouge” 7b/+, Roda di Vaél (źródło bergsteigen.com)

***

Moulin Rouge to piękna 400-metrowa droga biegnąca zachodnią ścianą Roda di Vaél (Rotwand). Została wytyczona 20 lat temu przez ojca Jonasa, bardzo doświadczonego wspinacza Christopha Hainza* oraz Oswalda Celvę. Droga jest uważana za perełkę rejonu, została ubezpieczona wyłącznie przy pomocy klasycznych haków, co sprawia, że odległości pomiędzy przelotami przy wspinaczce z liną są wymagające. Biegnie częściowo przewieszonym terenem, w ogromnej ekspozycji i choć generalnie jest lita, ma też kruche fragmenty.

Przejście miało miejsce 20 czerwca, Jonas potrzebował na pokonanie drogi jednej godziny i pięciu minut.

Dokonaniem tym Tyrolczyk mocno wpisał się w historię najtrudniejszych solówek w Dolomitach, ale i na świecie, w której są takie przejścia jak:

*Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Christoph Hainz ma na koncie np. rekordowo szybkie przejście słynnej północnej ściany Eigeru (2003 rok, 4,5 godziny).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Moulin rouge [14]
    Wg mnie przeżywcowanie Hasse-Brandlera na Cimach to "bułka z masłem"…

    14-09-2022
    jankuczera