24 września 2022 15:19

Finał Pucharu Świata w Dżakarcie. Srebro dla Natalii Kałuckiej, brąz dla Aleksandry

Właśnie zakończyły się ostatnie tegoroczne zawody Pucharu Świata w czasówkach. W Dżakarcie świetnie biegały nasze zawodniczki. Ze srebrnym medalem wraca z Indonezji Natalia Kałucka, a z brązowym jej siostra Aleksandra. Aleksandra świetnymi startami w całym sezonie wywalczyła zwycięstwo w Pucharze Świata 2022!

Ściana w Dżakarcie

***

Kwalifikacje w wykonaniu naszych pań nie wyglądały tak, jak do tego przyzwyczailiśmy się w tym sezonie. Obecność wielu mocnych zawodniczek z Azji sprawiła, że do finałów zakwalifikowały się jedynie Aleksandra Kałucka i Natalia Kałucka, kolejno na 3. i 4. miejscu.

Patrycja Chudziak z czasem 7.90 musiała zadowolić się 18. miejscem, a Ania Brożek po falstarcie zajęła ostatnie, 37. miejsce.

Najszybsza w kwalifikacja Indonezyjka Desak Made Rita Kusuma Dewi biegała 6.75, więc jeszcze odrobinę wolniej od naszej mistrzyni (rekord świata należy do Oli Mirosław i wynosi 6.53), a najszybszy bieg zawodów wykonała już finałach Chinka Lijuan Deng (6.66).

Natalia Kałucka przed finałowym biegiem

W finale pierwszą rundę siostry Kałuckie pokonały dość łatwo. W drugiej Natalia walczyła z Emmą Hunt, błąd Amerykanki sprawił, że Polka pojedynek zapowiadający się na bitwę o setne sekundy wygrywa bardzo pewnie. Aleksandra nie miała takiego komfortu w biegu z Indonezyjką Nurul Iqamah, ale biegnąc poniżej 7 sekund, także pewnie awansuje do półfinału. A w półfinale szykowaliśmy się na bitwę polsko-chińską.

Bitwa w pierwszej fazie poszła świetnie Natalii. Polka zwyciężyła po biegu, w którym na prowadzeniu zmieniała się z Di Niu prawie co sekundę. Niestety Aleksandrze tak dobrze nie poszło, w szybkim biegu zwyciężyła Lijuan Deng.

Następnie Aleksandra pewnie pokonała Di Niu i wywalczyła brązowy medal. Bieg finałowy Natalii odbył się pod dyktando Chinki. Lijuan Deng właśnie w finale z Natalią pobiegła najszybciej i Polka wróci z Indonezji ze srebrem.

Damskie podium w Dżakarcie, srebro i brąz dla Polski

Damskie podium:

1. Lijuan Deng CHN
  2. Natalia Kałucka POL
  3. Aleksandra Kałucka POL

Wśród panów reprezentował nas Marcin Dzieński. I tutaj konkurencja zawodników z Azji sprawiła, że z czasem 5.73 Polak zajął jedynie 22. miejsce i nie zakwalifikował się do finału. Marcin musiałby wykręcić czas poniżej 5.62.

Męska rywalizacja rozegrała się pomiędzy zawodnikami z Indonezji i Chin, bowiem do półfinału zakwalifikowało się dwóch reprezentantów gospodarzy i dwóch Chińczyków. Szczęście sprzyjało gospodarzom, najpierw swojej szansy po poślizgnięciu się Kiromala Kitabina nie wykorzystał Long Cao, później bezbłędnie biegał Aspar Aspar i wyeliminował Jinbao Longa.

W finale szybszy był Aspar Aspar i wywalczył tym samym swoje drugie w karierze pierwsze pucharowe zwycięstwo.

Radość gopodarzy, złoto i srebro dla Indonezyjczyków

Męskie podium:

1. Aspar Aspar IND
  2. Kiromal Kitabin IND
  3. Long Cao CHN

Ponieważ w Dżakarcie biegacze rywalizowali po raz ostatni znamy też końcową klasyfikację Pucharu Świata 2022. W wykonaniu Polek końcowy rezultat wygląda imponująco. Gratulacje!