24 września 2022 15:19

Finał Pucharu Świata w Dżakarcie. Srebro dla Natalii Kałuckiej, brąz dla Aleksandry

Właśnie zakończyły się ostatnie tegoroczne zawody Pucharu Świata w czasówkach. W Dżakarcie świetnie biegały nasze zawodniczki. Ze srebrnym medalem wraca z Indonezji Natalia Kałucka, a z brązowym jej siostra Aleksandra. Aleksandra świetnymi startami w całym sezonie wywalczyła zwycięstwo w Pucharze Świata 2022!

Ściana w Dżakarcie

Ściana w Dżakarcie

***

Kwalifikacje w wykonaniu naszych pań nie wyglądały tak, jak do tego przyzwyczailiśmy się w tym sezonie. Obecność wielu mocnych zawodniczek z Azji sprawiła, że do finałów zakwalifikowały się jedynie Aleksandra Kałucka i Natalia Kałucka, kolejno na 3. i 4. miejscu.

Patrycja Chudziak z czasem 7.90 musiała zadowolić się 18. miejscem, a Ania Brożek po falstarcie zajęła ostatnie, 37. miejsce.

Najszybsza w kwalifikacja Indonezyjka Desak Made Rita Kusuma Dewi biegała 6.75, więc jeszcze odrobinę wolniej od naszej mistrzyni (rekord świata należy do Oli Mirosław i wynosi 6.53), a najszybszy bieg zawodów wykonała już finałach Chinka Lijuan Deng (6.66).

Natalia Kałucka przed finałowym biegiem

Natalia Kałucka przed finałowym biegiem

W finale pierwszą rundę siostry Kałuckie pokonały dość łatwo. W drugiej Natalia walczyła z Emmą Hunt, błąd Amerykanki sprawił, że Polka pojedynek zapowiadający się na bitwę o setne sekundy wygrywa bardzo pewnie. Aleksandra nie miała takiego komfortu w biegu z Indonezyjką Nurul Iqamah, ale biegnąc poniżej 7 sekund, także pewnie awansuje do półfinału. A w półfinale szykowaliśmy się na bitwę polsko-chińską.

Bitwa w pierwszej fazie poszła świetnie Natalii. Polka zwyciężyła po biegu, w którym na prowadzeniu zmieniała się z Di Niu prawie co sekundę. Niestety Aleksandrze tak dobrze nie poszło, w szybkim biegu zwyciężyła Lijuan Deng.

Następnie Aleksandra pewnie pokonała Di Niu i wywalczyła brązowy medal. Bieg finałowy Natalii odbył się pod dyktando Chinki. Lijuan Deng właśnie w finale z Natalią pobiegła najszybciej i Polka wróci z Indonezji ze srebrem.

Damskie podium w Dżakarcie, srebro i brąz dla Polski

Damskie podium w Dżakarcie, srebro i brąz dla Polski

Damskie podium:

 1. Lijuan Deng CHN
 2. Natalia Kałucka POL
 3. Aleksandra Kałucka POL

Wśród panów reprezentował nas Marcin Dzieński. I tutaj konkurencja zawodników z Azji sprawiła, że z czasem 5.73 Polak zajął jedynie 22. miejsce i nie zakwalifikował się do finału. Marcin musiałby wykręcić czas poniżej 5.62.

Męska rywalizacja rozegrała się pomiędzy zawodnikami z Indonezji i Chin, bowiem do półfinału zakwalifikowało się dwóch reprezentantów gospodarzy i dwóch Chińczyków. Szczęście sprzyjało gospodarzom, najpierw swojej szansy po poślizgnięciu się Kiromala Kitabina nie wykorzystał Long Cao, później bezbłędnie biegał Aspar Aspar i wyeliminował Jinbao Longa.

W finale szybszy był Aspar Aspar i wywalczył tym samym swoje drugie w karierze pierwsze pucharowe zwycięstwo.

Radość gopodarzy, złoto i srebro dla Indonezyjczyków

Radość gopodarzy, złoto i srebro dla Indonezyjczyków

Męskie podium:

 1. Aspar Aspar IND
 2. Kiromal Kitabin IND
 3. Long Cao CHN

Ponieważ w Dżakarcie biegacze rywalizowali po raz ostatni znamy też końcową klasyfikację Pucharu Świata 2022. W wykonaniu Polek końcowy rezultat wygląda imponująco. Gratulacje!

 1. Aleksandra KALUCKA POL 4370
 2. Emma HUNT USA 3405
 3. Natalia KAŁUCKA POL 3295
 4. Aleksandra MIROSŁAW POL 3000
 5. Patrycja CHUDZIAK POL 2345
 6. Anna BROŻEK POL 1450

W rywalizacji męskiej tak pięknie już nie jest:

 1. Veddriq LEONARDO INA 3910
 2. Kiromal KATIBIN INA 3275
 3. Erik NOYA CARDONA ESP 2935
 4. Marcin DZIEŃSKI POL 1382.2
 5. Hubert PRZYTUŁA POL 120
 6. Oskar SZALECKI POL 11 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum