16 września 2022 17:29

Andrzej Bargiel: udało się osiągnąć obóz trzeci (7350 m)

Ten tydzień team Andrzeja Bargiela spędził na dalszym rekonesansie i aklimatyzacji. Wraz z Januszem Gołąbem udało się zdobyć obóz trzeci (7350 m). Z jego wysokości Andrzej zjechał na nartach do obozu drugiego, gdzie odpoczęli, by kolejnego dnia zejść do bazy.

Na Icefallu (fot. Janusz Gołąb)

Na Icefallu (fot. Janusz Gołąb)

W drodze w dół największym wyzwaniem były opady świeżego śniegu w niższych partiach (poniżej 6500 m). Cały Khumbu Icefall był właściwie zasypany, przez co wcześniej wytyczona droga była niemal niewidoczna, ślady zatarte, a dodatkowo ruchy lodowca spowodowały, że na pewnych odcinkach ta wcześniej wytyczona droga uległa zniszczeniu. W związku z tym zejście było bardziej czasochłonne niż wejście, a do tego technicznie bardzo wymagające. W drodze powrotnej Andrzejowi udało się jednak przypiąć narty i zjechać na nich na odcinku z obozu drugiego do obozu pierwszego.

fot. Bartłomiej Pawlikowski

fot. Bartłomiej Pawlikowski

Cały team obecnie przebywa w bazie. Zespół analizuje pogodę pod kątem planowanego ataku szczytowego oraz wszystkie zmienne mające szczególne znaczenie dla powodzenia projektu. Wciąż trwa dalsza aklimatyzacja, z którą związane będą kolejne rotacyjne wyjścia do wyższych obozów w kolejnych dniach.

Na sobotę zaplanowane jest kolejne wyjście do obozu drugiego z noclegiem w obozie 2. Stamtąd planowane jest wyjście na wysokość obozu 4 (Przełęcz Południowa) oraz powrót na nocleg na wysokości obozu 3.

Warunki pogodowe są cały czas zmienne, z przejściowymi opadami deszczu lub śniegu. Na tą chwilę termin ataku szczytowego planowany jest pomiędzy 25 a 30 września.

***

Andrzej Bargiel wyruszył z powrotem do Himalaje na swoją najnowszą wyprawę #EVERESTSKICHALLENGE będącą częścią projektu HIC SUNT LEONES. To druga próba zrealizowania wyzwania przez niego – zdobycia wierzchołka i zjechania na nartach z najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everest (8849 m n.p.m.) bez użycia dodatkowego tlenu.

Więcej o projekcie przeczytacie tutaj: Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum