5 sierpnia 2022 15:39

„Zbyt wielu kandydatów do śmierci, a nawet samobójstwa” – zamknięcie schronisk na drodze na Mont Blanc

Jean-Marc Peillex, burmistrz Saint-Gervais, ze względu na zagrożenie lawinami kamiennymi podjął decyzję o zamknięciu schronisk na drodze normalnej na Mont Blanc. Decyzja wchodzi w życie z dniem 5 sierpnia.

Od dłuższego czasu władze apelują o porzuceniu planów zdobywania Mont Blanc. Przyczyna leży w ogromnym zagrożeniu lawinami (patrz film powyżej) wywołanym wyjątkowo gorącym latem, dodatkowo obawy władz wzmogła tragedia na Marmoladzie, gdzie w wyniku oberwania lodowca zginęło 13 osób.

Droga normalna na Mont Blanc

Droga normalna na Mont Blanc

Od jakiegoś czasu przewodnicy nie wyprowadzają już klientów na Mont Blanc drogą normalną biegnącą w poprzek fatalnego kuluaru Goûter. Jednak, jak pisze burmistrz:

[…] Jeśli bezskuteczne są wspólne zalecenia i prośby prefekta Górnej Sabaudii oraz burmistrza Saint-Gervais, są one łamane i lekceważone przez zbyt wielu kandydatów do śmierci, a nawet samobójstwa, nie słuchających już naszych przewodników.

Tego wieczoru nie mniej niż 79 alpinistów, głównie z krajów Europy Wschodniej, grało w rosyjską ruletkę i pomimo tych zaleceń najechała Schronisko Goûter:

Poddaję się!

Ich głupota zmusza mnie do wykazania się autorytetem i, po konsultacji z prefekturą i szefem przewodników Saint-Gervais, wydania nakazu zamknięcia schronisk Tête Rousse i Goûter. Zarządzenie wchodzi w życie dzisiaj, 5 sierpnia 2022 r. Schroniska te będą zamknięte do odwołania.

Źródło: mairie.saintgervais.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum