20 sierpnia 2022 10:08

Shawn Raboutou potwierdza powstanie „Alphane” 9A

Shawn Raboutou lubi stopniować napięcie. Właśnie potwierdził krążące już jakiś czas plotki o nowym 9A – Alphane w Chironico (Ticino).

***

Amerykanin dzieli się swoimi osiągnięciami ze sporym opóźnieniem, co jest zdecydowanie rzadkością wśród wspinaczy. Tak było w przypadku Fuck the System 8C+ w Fionnay, które powstało w ubiegłym roku, a na światło dzienne wyszło dopiero tej wiosny. Podobnie jak The Story of 3 Worlds 8C+ w Cresciano (wersja z alternatywnym startem od lewej do The Story of Two Worlds 8C Dave’a Grahama).

Shawn Raboutou na "Fuck the System" 8C+, Fionnay (fot. Clément Lechaptois)

Shawn Raboutou na „Fuck the System” 8C+, Fionnay (fot. Clément Lechaptois)

Póki co o Alphane 9A niewiele jeszcze wiadomo, poza tym że linia znana była jako Alphane Moon Project, a pierwszy zwizualizował ją na ścianie dawno temu, bo około 2003 roku Dave Graham. Więcej już w najbliższy poniedziałek, wtedy na kanale Mellow premierę będzie miał film.

Jest jeszcze jedno potencjalne 9A Shawna Raboutou, o którym szepcze się w sieci od dłuższego czasu. To Megatron Project w Kolorado. Póki co bez potwierdzenia… Co więcej, koledzy Amerykanina mówią o przynajmniej kilku 8C/8C+ trzymanych w tajemnicy.

***

Obecnie w boulderowym światku królują dwa problemy 9A, oba niepowtórzone. Ten starszy, z 2016 roku, to fińskie Burden of Dreams Nalle Hukkataivala w Lappnor.

Nalle na „Bourden of Dreams” (fot. N. Hukkataival)

Drugi to Return of the Sleepwalker (wariant z niższym startem do Sleepwalkera) Daniela Woodsa w Black Velvet Canyon.

Daniel Woods na „Return of the Sleepwalker” (fot. JP Melville)

Propozycji 9A było w przeszłości więcej, tyle że powtarzający nie potwierdzili tak ekstremalnych trudności. W 2019 roku Charles Albert otworzył No Kpote Only, przecenione potem przez Ryohei Kameyamę i Nicolasa Pelorsona. W 2021, także w Bleau, Simon Lorenzi rozwiązał projekt Soudain Seul 9A, czyli wersji SD do The Big Island. Ale i w tym przypadku wycena nie doczekała się potwierdzenia.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum