15 sierpnia 2022 17:27

Polski finał w Monachium. Cztery medale w sprintach na czele ze złotem dla Oli Mirosław

Rewelacyjnie ułożyły się wspinaczkowe sprinty na Mistrzostwach Europy w Monachium dla naszych zawodników. Cała pula medali trafiła do naszych biegaczek na czele ze złotem dla Aleksandry Mirosław (jej drugi tytuł ME), srebro wywalczył także Marcin Dzieński (ustanowił przy tym rekord Polski). To tylko potwierdza naszą dominację we wspinaczce na czas.

Całe podium ME w sprintach dla Polek

***

W żadnej z dwóch poprzednich konkurencji, boulderingu i prowadzeniu, na monachijskich mistrzostwach nie mieliśmy okazji kibicować Polakom. Za to w sprinterskich półfinałach znalazło się aż pięcioro naszych reprezentantów – cztery dziewczyny i rodzynek Marcin Dzieński.

Na początek panie. W pierwszym półfinałowym pojedynku Ola Mirosław pewnie wygrała (6.67) z Aleksandrą Chudziak. Jako druga do finału awansowała Aleksandra Kałucka (6.90), wyprzedzając swoją siostrę Natalię. Ostatecznie do Natalii trafił brąz.

Finałowy bieg był wyjątkowo zacięty. Jeszcze w połowie drogi prowadziła Ola Kałucka, finisz należał jednak do naszej rekordzistki świata Oli Mirosław (przypomnijmy 6.53 z Salt Lake City z tego roku) – czasy osiągnięcie w finale to odpowiednio 6.92 dla złotej medalistki i 7.08 dla srebrnej.

ME Monachium 2022, Ola Mirosław znów najszybsza przy zegarze

Podium kobiet:

1. Aleksandra Mirosław (6.92)
  2. Aleksandra Kałucka (7.08)
  3. Natalia Kałucka (7.19)

W sprintach dzielnie walczyła także Anna Brożek, która zajęła ostatecznie 5. miejsce.

Bardzo dobrze mistrzostwa rozegrał Marcin Dzieński. W drodze do finału wygrał między innymi z Francuzem Massą Mawemem (ćwierćfinał) i Hiszpanem Erikiem Cardoną (półfinał). W tym ostatnim biegu ustanowił rekord Polski (5.45 s). W biegu o złoto zmierzył się Ukraińcem Daniłem Bołdyriewem, niestety błąd kosztował Marcina najcenniejszy krążek. Niemniej to fantastyczny występ naszego sprintera!

Radość mistrza Europy Ukraińca Daniło Bołdyriewa (fot. IFSC)