29 sierpnia 2022 12:22

Po dłuższej przerwie wraca Puchar Świata w prowadzeniu. Piąta edycja już 2-3 września

Zawodnicy startujący w Pucharze Świata mieli dość długą przerwę, co nie znaczy, że mieli wolne od startów w ogóle. W sierpniu w Monachium odbywały się łączone mistrzostwa Europy, a w nich między innymi debiut formatu olimpijskiego, który obowiązywać będzie za dwa lata w Paryżu. Tymczasem już za kilka rusza piąty tegoroczny Puchar Świata w prowadzeniu.

***

Piąta edycja PŚ z liną odbędzie się w Koprze w dniach 2-3 września. Impreza rozegranie zostanie na nowej ścianie wybudowanej przy krytym Centrum Wspinaczkowym Plus Climbing. Do startu gotowa jest już Janja Garnbret:

Po wielu latach w Kranju (właśnie tam odbywał się przez wiele sezonów Puchar Świata w prowadzeniu – red.), jestem podekscytowana, że organizatorem Pucharu będzie urocze miasto na słoweńskim wybrzeżu. Bardzo podoba mi się nowa ściana i jestem przekonana, że zapewni oprawę dla emocjonujących zawodów!

Janja będzie rzecz jasna jedną z głównych faworytek, z dodatkowym atutem – własną publicznością za plecami. Na wspomnianych ME w Monachium zdobyła trzy medale (bouldering, prowadzenie, dwubój). Jest też liderką tegorocznego Pucharu Świata, wygrała wszystkie edycje – w Innsbrucku, Villars, Chamonix i Briançon.

Janja Garnbret idzie po trzecie złoto na ME w Monachium (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

Janja Garnbret idzie po trzecie złoto na ME w Monachium 2022 (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

U mężczyzn na czele rankingu po czterech edycjach Taisei Homma. Japończyk wygrał zawody w Villars, w pozostałych imprezach zwyciężali Amerykanie Colin Duffy (Innsbruck) i Jesse Grupper (Briançon) oraz Adam Ondra (Chamonix).

W Koprze zabraknie kilku mocnych zawodników. Trzy kolejne edycje pucharowe postanowił sobie odpuścić Jakob Schubert. Austriak zatęsknił za wspinaniem w skałach i zamiast panelu wybrał Flatanger. W jaskini Hanshellaren spotka się zresztą trójka topowych wspinaczy. Od ponad tygodnia działa tam Stefano Ghisolfi (cel jest jeden – Silence 9c), a rodzinny przyjazd zapowiedział Adam Ondra.

A wracając do PŚ w Słowenii, poniżej plan na decydujące rundy:

Poniżej plan na decydujące rundy w Koprze:

Piątek, 2 września

  • 20:00 – półfinały

Sobota, 3 września

  • 20:00 – finały, zaczną mężczyźni

Szefem ekipy routesetterskiej będzie Adam Pustelnik.

Zawody będą transmitowane w Polsce na kanale Eurosport Extra w Playerze (półfinały i finały) i w wybranych krajach europejskich w ramach Discovery+. Darmowe retransmisje będzie można obejrzeć na kanale The Olympic Channel, 24 godziny po zakończeniu każdej rundy zawodów.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum