24 sierpnia 2022 13:16

Nowa droga Alexa Hubera: „Ramayana“ 8b+

Piękna, eksponowana i mocna nowość Alexa Hubera na południowej ścianie Steinplatte – sześciowyciągowa Ramayana 8b+.

Steinplatte od północnego-zachodu (fot. Svickova / public domain)

***

Steinplatte to wybitna ściana na granicy między regionem Salzburga a Tyrolem, w rejonie Lofer, w Alpach Chiemgawskich, czyli północny-zachód Austrii. Mur skalny ma 250 m wysokości w najwyższym miejscu, ponad 7 kilometrów szerokości i wystawę od północno-zachodniej do południowej. Można się tu wspinać od wiosny do jesieni. Mocne drogi w rejonie to Nirwana, Sansara, Mauerläufer, Highway and Feuertaufe. Na Steinplatte nie brakuje jednak propozycji przystępnych, łącznie jest tu ponad 100 dróg w trudnościach od 5a do 8c.

Steinplatte (fot. www.steinplatte.tirol)

Ramayana to nowa propozycja Alexa Hubera w trudnościach 8b+ na południowej części tej ściany.

Ramayana 8b+, Alex Huber (fot. Klaus Fengler)

Autor pisze o drodze tak:

To sześć wyciągów najlepszej skały wapiennej w Alpach. Po dwóch pierwszych i raczej łatwych wyciągach przychodzi kruks: 40 metrów, przewieszenie, zwarta i twarda jak stal skała. Atletyczne wspinanie z kilkoma sekwencjami boulderowymi składa się na stopień 8b+. Dziękuję Tobiemu Ebnerowi za asekurację i Klausowi Fenglerowi za zdjęcia.

„Ostatni trudny ruch do pierwszej wielkiej klamy… czysta przyjemność!” – Alex Huber na drodze Ramayana 8b+ (fot. Klaus Fengler)

Pierwsze trzy wyciągi tej drogi pokrywają się z projektem braci Huberów o nazwie Karma, który otworzyli w 2010 roku i którego nadal nie ukończyli.

W połowie czwartego wyciągu, piękne wspinanie w sporej ekspozycji (fot. Klaus Fengler)

Michał Gurgul

źródła: Alex Huber, www.steinplatte.tirol
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum