Mistrzostwa Europy Monachium 2022: Janja Garnbret najlepsza w dwuboju

Pierwsza oficjalna premiera nowego formatu za nami, w mistrzowskiej oprawie i przy fantastycznie reagującej publiczności. Najlepsza w dwuboju, a więc w boulderingu i prowadzeniu, była w Monachium Janja Garnbret. Słowenka zdobyła wszystko, co było do zdobycia (w sprintach nie startuje). Ale czy ktoś w ogóle zakładał inny scenariusz?

Janja Garnbret idzie po trzecie złoto na ME w Monachium (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

Janja Garnbret idzie po trzecie złoto na ME w Monachium (fot. Dimitris Tosidis/IFSC)

***

Komplementować Garnbret można bez końca, jej przewaga nad resztą dziewczyn jest bezdyskusyjna. Stawką w dwuboju było 100 punktów za bouldery i 100 za prowadzenie. Na pierwszy ogień poszły bouldery, wszystkie cztery jako jedyna z ośmioosobowej stawki pokonała Janja. Byłaby pełna setka na koncie Słowenki, gdyby nie potknięcie na ostatnim problemie, który ostatecznie padł w drugiej próbie. Bilans końcowy 99,9 pkt. Kolejne dwie zawodniczki, Niemka Hannah Meul i Słowenka Mia Krampl, uzbierały po 80,9 pkt. Następne dwie, Austriaczka Jessica Pilz i Ukrainka Eugenia Kazbekowa, po 80,6. Stawkę, już z wyraźnie mniejszą liczbą punktów, zamknęły Belgijka Chloe Caulier, Czeszka Eliska Adamovska i Włoszka Camilla Moroni.

O 17 ruszył drugi akt dzisiejszego finału – prowadzenie (według nowych zasad zawodnicy zdobywają punkty tylko na ostatnich 30 przechwytach drogi, licząc oczywiście top – więcej szczegółów TUTAJ). Z liną bezbłędnie wspinały się trzy dziewczyny – Mia Krampl, Jessica Pilz i Janja Garnbrnet. Najrówniejsza w dwóch rundach była mistrzyni olimpijska i to do niej trafiło złoto.

Najlepsze w kombinacji w Monachium, od lewej: Mia Krampl, Janja Garnbret i Jessica Pilz

Najlepsze w kombinacji w Monachium, od lewej: Mia Krampl, Janja Garnbret i Jessica Pilz

Wyniki pierwszego w historii finału w dwuboju na mistrzostwach Europy, Monachium 2022

Wyniki pierwszego w historii finału w dwuboju na Mistrzostwach Europy w Monachium 2022

Już jutro rozstrzygnięcia wśród mężczyzn.

Czwartek, 18 sierpnia
15:00 – finał dwuboju mężczyzn, bouldering
17:00 – finał dwuboju mężczyzn, prowadzenie

Relacja live z Monachium na stronie IFSC.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum