23 sierpnia 2022 08:35

Łukasz Dudek pokonuje solo „Delirium” 8c w Wilder Kaiser

Łukasz Dudek (Team Agrest, KW Częstochowa) na swoim kolejnym solowym projekcie. Tym razem zmierzył się z drogą Delirium 8c w Wilder Kaiser. Solowe wspinanie w górach stało się jego specjalnością i trzeba przyznać, że doszedł w niej perfekcji.

Łukasz Dudek solo na "Delirum" 8c (fot. Piotrek Deska - Outdoor Photographer)

Łukasz Dudek solo na „Delirum” 8c , Fleischbank, Wilder Kaiser (fot. Piotrek Deska – Outdoor Photographer)

***

Łukasz na swoim profilu:

W pierwszej połowie sierpnia udało mi się zakończyć kolejny solowy projekt. Tym razem powtórzyłem 8-wyciągową drogę Rolanda Hemetzbergera, Delirium. Jest to prawdopodobnie pierwsze powtórzenie tej linii. Na trudności składają się pierwsze 4 wyciągi – 8a, 8c, 8a i 7c+. Reszta to łatwe szóstkowe wspinanie. Droga jest permanentnie mokra, o czym przekonałem się w zeszłym roku. Tegoroczna susza w Europie zrobiła swoje, dzięki czemu po kliku dniach prób mogłem cieszyć się z sukcesu i stanąć na szczycie Fleischbank.

Delirium na Fleischbanku otworzył w 2015 roku Roland Hemetzberger. Pisał wtedy: „To była wielka przygoda, ponieważ po czterech pierwszych, przewieszonych wyciągach linia zmienia swój charakter na alpejski, musisz znaleźć odpowiednią drogę przez kolejne cztery odcinki już na własnej asekuracji”.

***

Łukasz ma za sobą dwa rewelacyjne przejścia solowe w górach w podobnych trudnościach, za które otrzymał od organizatorów KFG nagrodę Kraków Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska.

W 2019 roku pokonał samotnie Tortour 8c Michaela Kemetera w austriackim paśmie Hochschwab Gebirge (do Łukasza należy prawdopodobnie pierwsze powtórzenie drogi w ogóle). Rok później przeszedł solo wielki klasyk Alexa Hubera na Cima Ovest di Lavaredo w Dolomitach – Pan Aromę 8c (pierwsze przejście w tym stylu).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Mistrz! [10]
    Gratulacje!

    23-08-2022
    Apache