3 sierpnia 2022 13:48

Jernej Kruder poprowadził „Bellavistę” (8b+ 450 m)

Słoweniec Jernej Kruder poprowadził Bellavistę (8b+ 450m), ekstrem północnej ściany Cima Ovest di Lavaredo w Dolomitach.

***

Alexander Huber wytyczył Bellavistę w samotnej wspinaczce zimą 1999 roku (trudności A4), a dwa lata później w lipcu 2001 roku uklasycznił, proponując wycenę 8c. Tym samym powstała pierwsza 8c w alpejskiej ścianie. Kluczowy wyciąg na drodze Huber określił później jako „najstraszniejszy w swojej karierze”.

Droga od tego czasu miała sporo przejść, w tym kobiece (2013 – Sasha DiGiulian, 2015 – Barbara Zangerl). Tę piękną linię ma również na swoim koncie nasz zespół Łukasz Dudek i Jacek Matuszek.

Wydawało się, że po tylu przejściach wycena drogi jest już ugruntowana, ale w ubiegłym roku Sébastien Berthe opublikował obszerny wpis dotyczący wycen najtrudniejszych europejskich dróg: Sébastien Berthe: „Jako wspinacze mamy obowiązek podać jak najbardziej uczciwą i dokładną wycenę!”. Na liście świetnego Belga znalazła się też słynna Bellavista, dla której zaproponował obniżenie wyceny do 8b+.

Jak widać po wpisie, z tą propozycją zgadza się także Jernej Kruder, choć przejście nie przyszło lekko. Słoweńcowi podczas ostatecznego prowadzenia potrzebne były dwa podejścia do kluczowego wyciągu.

Trzeba dodać, że Jernej (31 lat) to wspinacz wszechstronny. Ma na swoim koncie pucharowe zwycięstwa i tytuł mistrza Europy, problemy 8C (np. słynne Dreamtime), drogi do 9a+ (Dugi rat), pierwsze powtórzenie Es Pontas, najsłynniejszego światowego DWSa czy trudne wielowyciągówki (np. Piz dal Nas 8b, Spomin 8c).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum