19 sierpnia 2022 13:08

Ines Papert powtórzyła „Wolke 7” IX+/X-

Wolke 7 IX+/X- wytyczyli wspólnie Ines Papert i Luka Lindič w stylu ground-up i z wykorzystaniem haków i spitów tam, gdzie nie była możliwa inna asekuracja. Dwa lata temu Luka dokonał pierwszego przejścia, pokonując wszystkie wyciągi RP. Od tego czasu Papert próbowała kilkukrotnie poprowadzić całość klasycznie, jednak droga była bez przerwy mokra. 15 sierpnia Ines napisała: „Dzisiaj jestem najszczęśliwszą osobą na świecie”. Innymi słowy wolke 7, w siódmym niebie.

Wolke 7 Ines Papert Luka Lindič

Wolke 7, 380 m, IX+/X- (fot. Ines Papert – FB, Luka Lindič – FB)

***

Ściana Feuerhörndl w Alpach Berchtesgadeńskich to dla Ines i Luki rejon bardzo bliski. Luka dokonał tu między innymi jednego ze swoich najmocniejszych przejść, The End of Silence (8b+, 350 m). Droga Wolke 7 IX+/X- (8a) liczy 12 wyciągów i 380 m długości. O asekuracji autorzy pisali tak:

Wszystkie stanowiska zostały wyposażone w dwa spity, dodatkowo na 12 wyciągach znajduje się łącznie 17 spitów. Jeden z nich został osadzony już po pierwszym przejściu klasycznym, podczas zjazdów, aby zabezpieczyć fragment, w którym korzysta się z kruchej płetwy. Haki, które wbiliśmy, pozostały na miejscu, kolejne zespoły potrzebują wyłącznie zestawu camów. Umiejętność ich właściwego osadzania w wapieniu jest kluczowa dla bezpiecznej asekuracji na tej drodze.

Wolke 7 Ines Papert Luka Lindič

Wolke 7, 380 m, IX+/X-. Zdjęcie wykonane podczas pierwszego przejścia (fot. Ines Papert – FB, Luka Lindič – FB)

Od przejścia Luki w 2020 roku Ines odczuwała niedosyt, miała ochotę również poprowadzić całość klasycznie. Droga jednak często zacieka i nie udawało się upolować dobrych warunków. Niemniej czas pokazał, że opłacało się próbować i czekać. Świetne przejście! Gratulacje!

Ines Papert po przejściu „Wolke 7” 8a. Towarzyszy jej oczywiście Luka Lindič (fot. Ines Papert FB)

Michał Gurgul
źródło: Ines Papert FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum