4 sierpnia 2022 10:54

Droga Bonatti-Oggioni na Filarze Broulliard – Piotr Rożek i Wojciech Mazik

Tegoroczne zgrupowanie Polskiego Himalaizmu Sportowego w Chamonix przyniosło wiele ciekawych wspinaczek. Jedną z nich jest bez wątpienia przejście drogi Bonatti-Oggioni na Czerwonym Filarze Brouillard na Mont Blanc. Zespół Piotr Rożek i Wojciech Mazik pokonał drogę od podstawy filary do szczytu w 14 godzin.

Linia drogi Bonatti-Oggioni na Filarze Brouillard i dalej w kierunku szczytu Mont Blanc (fot. arch. W. Mazik i P. Rożek)

Oto krótka relacja (za Polski Himalaizm Sportowy):

11 lipca rozpoczynamy podejście mocno uszczelinowionym lodowcem Brouillard i osiągamy schron Eccles. Następnego dnia rozpoczynamy wspinaczkę Czerwonym Filarem drogą Bonatti-Oggioni (400 m, VI+).

Droga ta oferuje piękne, trzymające trudności wspinanie w litej skale w imponującej scenerii. Następnie kontynuujemy wspinaczkę długą, mocno eksponowaną i kruchą granią Brouillard, by o godzinie 20:00 zameldować się na szczycie Mont Blanc. Stąd kolejna godzina zejścia do schronu Vallot, gdzie udajemy się na zasłużony odpoczynek.

Całość drogi obejmuje 1000 metrów deniwelacji i jest wyceniana na TD+. Czas przejścia od podstawy filara do szczytu Mont Blanc to 14 godzin.

Droga ta oferuje piękne, trzymające trudności wspinanie w litej skale w imponującej scenerii (fot. arch. P. Rożek i W. Mazik)

Źródło: profil FB PHS
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum