4 sierpnia 2022 17:20

Denis Urubko zalicza hat-trick 3×8000 i kończy wyprawę

Lato w Karakorum miało dla Denisa Urubko niezwykle udany i pełny wspinania przebieg. Jeden z najlepszych himalaistów świata po raz kolejny potwierdził swoją formę i wytrzymałość, wszedł bowiem na trzy szczyty ośmiotysięczne w przeciągu 11 dni – informowaliśmy o udanych wspinaczkach na Broad Peak, Gasherbrum II i K2.

Denis w Karakorum 2022 (fot. D. Urubko)

***

Po zdobyciu Czogori Denis zastanawiał się jeszcze nad kontynuowaniem swojej ekspedycji – w grę wchodziła wspinaczka na Gasherbrum I. Ale załamanie pogody – opady śniegu, ułatwiły mu decyzję. Kilka dni temu zdecydował, że kończy tegoroczną przygodę. Czynił to z uśmiechem na ustach i w pełni usatysfakcjonowany z osiągnięć.

Przypomnijmy jego dokonania – oczywiście bez korzystania z tlenu z butli:

  • Broad Peak (19 lipca, na szczyt w 14 godzin i 40 minut),
  • Gasherbrum II (23 lipca, szybko – 15 godzin i 20 minut na szczyt – i samotnie)
  • K2 (29 lipca – dzień urodzin).

Można zakładać, co robi hiszpański Desnivel, że celem Denisa było poprawienie rekordu Baska Juanito Oiarzabala (pierwszego Hiszpana, szóstego wspinacza na świecie z Koroną Himalajów i Karakorum), który wszedł 26 razy na szczyty ośmiotysięczne.

Hat-trick 2022 – Denis Urubko na Broad Peak, Gasherbrum II i K2 (fot. profil FB D. Urubki)

Licznik Urubki, jak na razie, również zatrzymał się na liczbie 26. Ale patrząc na jego motywację do ponownych wspinaczek w „strefie śmierci”, nie będziemy pewnie długo czekać na kolejne, szybkie i stylowe wejście na szczyt 8000.

Źródło: profil FB Denisa Urubki, Desnivel, juanitooiarzabal.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum