26 sierpnia 2022 14:36

Białe Mnichy – nowy sektor na Podzamczu

Trochę to trwało, a właściwie rozciągnęło się sporo w czasie. Pierwsze prace kiperskie na Białych Mnichach zapoczątkował Emek Soja, wklejając na dwóch skałach stanowiska, a było to 10-12 lat temu. Kiedy zakończyliśmy projekt Skalne Miasto Podzamcza w 2009 roku z Klubem Sportów Ekstremalnych Jura, kolejny wniosek, który złożyliśmy, dotyczył między innymi tego sektora. Niestety, wtedy się nie udało. Musiało minąć 13 lat :).

Białe Mnichy, nowy sektor na Podzamcze (fot. Michał Czubak)

Białe Mnichy, nowy sektor na Podzamcze (fot. Michał Czubak)

***

Przyszedł rok 2021, na Mnichu I powstały Patoekiperka III i Patofilar V+, które poprowadziłem wraz Rafałem Nowakiem. Tak rozpoczęła się wspinaczkowa eksploracja tego miejsca. W późniejszym terminie dołączył do mnie Darek Piętak, który ze swoich środków ubezpieczył kilka linii (są to w tej chwili projekty). Zaczęliśmy odsłaniać skały i czyścić teren.

W międzyczasie Związek Gmin Jurajskich na tym terenie zainwestował w drobną infrastrukturę turystyczną (schody podejściowe, taras, oraz oczyszczenie terenu z krzewów).

Białe Mnichy, nowy sektor na Podzamcze (fot. Michał Czubak)

Białe Mnichy, nowy sektor na Podzamcze (fot. Michał Czubak)

Po wycince okazało się , że jest tu jeszcze jeden ciekawy obiekt wspinaczkowy. Może nawet lepszy niż wszystkie turnie Białych Mnichów? Mowa o Narożnej Baszcie (nazewnictwo za Janem Kiełkowskim z przewodnika po Podzamczu z 1992 roku). Na niewysokiej skałce powstały 4 drogi. Dwie z nich otworzyłem wraz z Kamilem Przybylskim, dwie kolejne z Danielem Romkiem. Na uwagę zasługuje tutaj VI+ środkiem płyty – mimo że krótka, to będą to takie wspinaczkowe dwie minuty szczęścia ;).

Na Białych Mnichach zalecam jeszcze ostrożność w związku z występująca kruszyną, mam też do Was wielką prośbę, wspinajcie się i wyrywajcie roślinki, brak wspinaczy spowodował, że drogi zaczęły zarastać. Myślę, że późną jesienią dokończymy kolejne drogi w tym rejonie. Dawajcie też znać, co sądzicie o wycenach, pamiętajcie, że są to propozycje.

Wspinanie (fot. Michał Czubak)

W tym projekcie wspierali mnie jak zawsze: Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych Nasze Skały, Klub Sportów ekstremalnych Jura, Związek Gmin Jurajskich, Zamek Ogrodzieniec, Juratravel, GOPR Jura.

Klej, ringi i stanowiska jak zawsze od Nasze Skały oraz środków prywatnych Darka Piętaka oraz Fundacja Speleologia Polska.

Białe Mnichy, nowy sektor na Podzamcze (fot. Michał Czubak)

Białe Mnichy, nowy sektor na Podzamcze (fot. Michał Czubak)

Dziękuje za pomoc Rafałowi Nowakowi, Kamilowi Przybylskiemu i Danielowi Romkowi.

No i najważniejsze: topo nowych sektorów znajdziecie w zaktualizowanym przewodniku po Podzamczu w Google Play. Osoby, które już zakupiły przewodnik, oczywiście mają z aktualizowaną wersję wzbogaconą o nowości :).

Michał Czubak

Red. Wszystkie nowe drogi z Podzamcza znajdziecie także w najnowszym najnowszym, czwartym wydaniu przewodnika „Jura Środkowa” Grzegorza Rettingera, który ukaże się 27 września. Już teraz możecie zamówić topo w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum