8 sierpnia 2022 16:19

Apelujemy o Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla polskich alpinistów z Nanda Devi East (1939)

Z inicjatywy polskiego środowiska górskiego pojawiła się piękna inicjatywa: nominacja (pośmiertnie) do Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski dla czterech alpinistów uczestniczących w historycznej wyprawie, która dokonała w lipcu 1939 roku pierwszego wejścia na Nanda Devi East. Byli to Adam Karpiński, Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak i Janusz Klarner.

Uczestnicy wyprawy 1939 roku w bazie u podnóży Nanda Devi: Janusz Klarner, Jakub Bujak, Adam Karpiński, brytyjski lekarz dr J.R. Foy, oficer łącznikowy major S.Blake oraz Stefan Bernadzikiewicz (fot. archiwum wyprawy)

Uczestnicy wyprawy 1939 roku w bazie u podnóży Nanda Devi: Janusz Klarner, Jakub Bujak, Adam Karpiński, brytyjski lekarz dr J.R. Foy, oficer łącznikowy major S.Blake oraz Stefan Bernadzikiewicz (fot. archiwum wyprawy)

Koleżanki i koledzy,

powstał pomysł byśmy jako środowisko ludzi gór wystąpili do Prezydenta RP o nadanie odznaczeń państwowych dla wybitnych przedstawicieli naszego środowiska.

Najwyższy czas, by choć pośmiertnie uhonorować czwórkę himalaistów z wyprawy na Nanda Devi East w 1939 roku. Ich wielki sukces został niemal całkowicie wymazany z kart historii najpierw przez II wojnę światową, a potem przez socjalistycznorobotniczą władzę PRL.

Naszym celem jest złożenie wniosku o nadanie całej czwórce uczestników wyprawy, czyli Adamowi Karpińskiemu, Stefanowi Bernadzikiewiczowi, Jakubowi Bujakowi i Januszowi Klarnerowi odznaczenia państwowego w postaci KRZYŻA KOMANDORSKIEGO ORDERU ODRODZENIA POLSKI. W naszej ocenie należy przywrócić pamięć o uczestnikach tamtej wyprawy, którzy zdobyli szczyt 2 lipca 1939 r. (Bujak i Klarner) oraz przyczynili się do promowania Polski w świecie organizując te niezwykle trudna wyprawę na dziewiczy szczyt Nanda Devi East. […]

W załączeniu macie dwa pliki z poparciem. Prosimy o ich podpisanie i odesłanie do Biura PZA. Oczywiście możecie napisać własną dodatkową rekomendację. Dla nas ważne jest, by nasze wnioski miały wyraźne poparcie środowiska, by było ich jak najwięcej już dziś wiemy, że będziemy mieć również poparcie z zagranicy. By kluby, media, organizacje, stowarzyszenia, firmy i ludzie związani z górami poparli tę inicjatywę. […]

Liczymy na Was!

Z taternickim pozdrowieniem,
Piotr Pustelnik
Prezes Polskiego Związku Alpinizmu

Formularz poparcia inicjatywy: Poparcie dla apelu PZA ws. odznaczeń 2022.

O wyjątkowej wyprawie z 1939 roku możecie przeczytać w tekście: 80 lat temu zdobyto Nanda Devi East. Pierwsza polska wyprawa w Himalaje.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    "Badz pewien, ze wiesz czego chcesz" [12]
    Trzecia zasada przetrwania Jacka Winklera z filmu Czarodziejska gora. odznaczonego…

    12-08-2022
    TomaszKa