4. wydanie „Jury Środkowej” już wkrótce u Was! Trwa przedsprzedaż

We wrześniu na półkach pojawi się czwarte wydanie przewodnika „Jura Środkowa” Grzegorza Rettingera. Już teraz możecie zamówić topo w przedsprzedaży w promocyjnej cenie. Polecamy!

Przewodnik "Jura Środkowa", Grzegorz Rettinger, wyd. 4, 2022

Przewodnik „Jura Środkowa”, Grzegorz Rettinger, wyd. 4, 2022

***

Właśnie od „Jury Środkowej” Grzegorz rozpoczął swoją jurajską serię. Pierwsze wydanie miało premierę w 2012 roku, kolejne dwa w latach 2016 i 2019. W międzyczasie wydaliśmy także po cztery tomy „Jury Południowej” i „Jury Północnej”. Lata wytężonej pracy autora, niezliczonych kwerend i rozwiązywania jurajskich zagadek zaowocowały w sumie dwunastoma pięknymi i kompletnymi przewodnikami – świętujemy więc mały jubileusz.

Każde nowe topo to oczywiście pokaźna porcja nowości. Nie inaczej jest w najnowszej „Jurze Środkowej”. W dużym skrócie: jest grubsza o ponad 20 stron, bogatsza o 250 nowych dróg i projektów, są też nowe skały i ściany. O dynamice eksploracji tej części Jury świadczy fakt, że w pierwszym wydaniu opisanych zostało 900 dróg, a w tym jest już ponad 2 tysiące!

Grzegorz:

To najmniejszy z trzech rejonów Jury, ale zdecydowanie najbardziej prężny. Złożył się na to wysiłek wielu osób zaangażowanych w ekiperkę i eksplorację.

Warto dodać, że ekstremy znajdziecie na Jurze Środkowej już nie tylko w Podzamczu. W ubiegłym roku powstała najtrudniejsza droga pod Olkuszem. Na fantastycznej Maniakówce (koło Jaroszowca) Marcin Bogumirski rozwiązał otwarty projekt biegnący czołową ścianą – powstała Metamorfopsja VI.6/6+. Więcej o drodze pisaliśmy TUTAJ.

Czwarty tom „Jury Środkowej” obejmuje zasięgiem teren między Olkuszem a Żerkowicami. Nowe skały bądź ściany zostały zagospodarowane między innymi w Karlinie, w Ryczowie, na Podzamczu, na Smoleniu, w Olkuszu i w Dolinie Dłubni (również w Ostryszni). W tej ostatniej pojawiły się nie tylko nowości, ale korekt wycen i autorskich nazw (pozyskanych od kustosza rejonu) doczekały się wreszcie starsze linie.

Nowości powstały na przykład w rejonie Ząbczyska (Ryczów). Na prawo od głównej, najbardziej okazałej ściany Grzegorz Rettinger obił niewielką połać z pięcioma bardzo estetycznymi liniami, świetnymi na rozgrzewkę. Poniżej topo na zachętę. A przy okazji, warto częściej zaglądać na Ząbczysko, bo skała ma tendencje do zarastania.

Ząbczysko, nowe drogi (topo Grzegorz Rettinger)

Ząbczysko, nowe drogi (topo Grzegorz Rettinger)

  1. Zły dotyk VI.2
  2. Tylko nie mów nikomu VI.1
  3. Zabawa w chowanego V
  4. Kler VI.1
  5. Spotlight VI

W najnowszym topo nie zabraknie oczywiście świetnych zdjęć. Zachowana została również sprawdzona formuła przewodnika. W skondensowanej i graficznie przejrzystej formie autor opisał wszystkie udostępnione do wspinania rejony. Indeksy, czytelne mapy i fotokody z zapisaną pozycją GPS pozwalają na szybkie odnalezienie właściwej skały. Liniom dróg na rysunkach przypisano kolory odpowiadające zakresowi trudności. Jedno spojrzenie na topo wystarcza, by zorientować się, czy dana skała jest dla nas właściwym celem.

Najnowszy przewodnik „Jura Środkowa” ukaże się 30 września br. Już teraz możecie zamówić go w przedsprzedaży, w promocyjnej cenie 65 zł (cena okładkowa 79 zł). Topo dostępne jest w księgarni wspinanie.pl.

Gorąco polecamy także pozostałe przewodniki autorstwa Grzegorza:




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Tendencyjne... [85]
    Przykuwa uwagę geneza nazewnictwa dróg. Moim zdaniem takie działanie wpisuję…

    26-08-2022
    radko