9 lipca 2022 19:51

Zdobywcy wszystkich 14 ośmiotysięczników. Eberhard Jurgalski publikuje swój rewolucyjny raport

Eberhard Jurgalski opublikował swój raport, w którym analizuje historyczne wejścia na ośmiotysięczniki. Jego wnioski są rewolucyjne i szokujące. Prawdziwe wierzchołki wszystkich 14 ośmiotysięczników zdobyło jedynie trzech himalaistów i nie mają to być Messner, Kukuczka i Loretan…

Wynik badań Eberharda Jurgalskiego, ta tabelka wywraca historię wyścigu po kolekcję 14 ośmiotysięczników...

Wynik badań Eberharda Jurgalskiego, ta tabelka wywraca historię wyścigu po kolekcję 14 ośmiotysięczników…

Eberhard Jurgalski zajmuje się dokumentowaniem i zbieraniem informacji o himalajskich dokonaniach od 1981 roku. W ostatnich latach zaczął sprawdzać, co tak naprawdę zdobywają himalaiści. Pytanie wydawałoby się absurdalne, przecież szczyt to właśnie najwyższy punkt, ale okazuje się, że w górach najwyższych nie jest to oczywiste. Wsparty przez innych fascynatów najwyższych punktów ośmiotysięczników zanalizował wejścia na najbardziej kontrowersyjne szczyty: Manaslu (pisaliśmy o tym w Prawdziwe i nieprawdziwe wierzchołki Manaslu), Dhaulagiri i Annapurnę.

Efekt jest szokujący, według ekipy Jurgalskiego ze wszystkich himalaistów uznawanych za zdobywców wszystkich 14 ośmiotysięczników jedynie Messner, Loretan, Wielicki, Viesturs, Gustafsson, Urubko Mingma David i Nirmal Purja stanęli na prawdziwym wierzchołku Manaslu.

Ale patrząc na inne problematyczne szczyty lista zawęża się jeszcze bardziej. Według Jurgalskiego na najwyższy punkt Annapurny nie wszedł Reinhold Messner. Historycznie drugi zdobywca wszystkich ośmiotysięczników, Jurek Kukuczka, miał nie stanąć na wspomnianym Manaslu. Trzeciemu zaś, Erhardowi Loretanowi, nie zaliczono Dhaulagiri. Wielickiemu nie zaliczono zaś Annapurny.

Jurgalski tak pisze w kontekście braku wejścia na Annapurnę przez Messnera (mowa o wejściu nową drogą wraz z Hansem Kammerlanderem w 1985 roku w świetnym stylu, dziewiczą północno-zachodnią ścianą):

Tak, był tylko 5 metrów niżej, ale równocześnie 65 metrów w poziomie od szczytu. Powinien pamiętać Gasherbrum IV, gdzie Robert Schauer i Wojtek Kurtyka pokonali niesamowitą zachodnią ścianę, ale nie weszli na szczyt. Fenomenalne przejście jest do dziś jednym z najbardziej zapadających w pamięć wyczynów w himalaizmie. Podczas gdy Schauer i Kurtyka zgłosili brak szczytu, Messner myślał, że na nim jest. Ale rezultat jest taki sam. Niesamowita nowa droga, ale bez szczytu, celowo lub przez pomyłkę, wydaje się nieukończoną.

Zatem według badaczy skupionych wokół Jurgalskiego obecna lista pierwszych zdobywców wszystkich 14 ośmiotysięczników jest naprawdę krótka i wygląda na dzisiaj następująco:

 1. VIESTURS Edmund USA (od 18.05.1989 do 12.05.2005) – bez użycia tlenu z butli
 2. GUSTAFSSON Veikka Finlandia (od 10.05.1993 do 26.07.2009) – bez użycia tlenu z butli
 3. PURJA PUN MAGAR Nirmal (Nims) (od 13.05.2016 do 08.10.2021)

Więcej o raporcie przeczytacie na 8000ers.com. A pełną tabelkę z aktualnymi wynikami prac Jurgalskiego znajdziecie tutaj.

***

Eberhard Jurgalski (ur. 1952) jest niemieckim kronikarzem i pisarzem. Mieszka w Baden Lörrach. Jest uważany za jednego z czołowych himalajskich kronikarzy. Zajmuje się także klasyfikacją gór, zgodnie z kryteriami topograficznymi.

Gromadzeniem danych i faktów o górach Azji Środkowej zajmuje się od 1981 roku. Od 1982 roku współpracował ze Szwedem Andersem Bolinderem, uważanym za jednego z największych znawców gór wysokich. W 1987 roku, po śmierci Bolindera, jego zbiory zostały przekazane Jurgalskiemu.

W odróżnieniu od znanej Himalayan Database założonej przez Elizabeth Hawley, Jurgalski zbiera informacje zarówno z Himalajów, jak i z Karakorum.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Niemiecki rewizjonista? [37]
  10 lat pracy, analizy opisów i zdjęć a wystarczyło zapytać…

  11-07-2022
  Bart