11 lipca 2022 16:03

Seb Bouin robi pierwsze powtórzenie „Iron Curtain” 9b (9a+) Ondry

Niedługo do Flatanger planuje pojechać Stefano Ghisolfi, by rozpocząć prace nad Silence 9c. Tymczasem w jaskini działa teraz Seb Bouin. Francuz zrobił właśnie pierwsze powtórzenie Iron Curtain 9b Adam Ondry. Z nakolannikami stawia na 9a+ (oryginalnie Adam zrobił drogę bez nich).

Seb Bouin na "Iron Curtain" 9a+ (oryg. 9b) (fot. Marco Müller)

Seb Bouin na „Iron Curtain” 9a+ (oryg. 9b) (fot. Marco Müller)

Seb Bouin ma do Flatanger ogromny sentyment. Po raz pierwszy przyjechał do jaskini Hanshallaren w 2013 roku, wspinał się wtedy z Adamem Ondrą i asekurował go między innymi podczas przejścia Iron Curtain. Tamten pobyt wspomina tak:

Linia wyglądała tak trudno i pięknie. To była pierwsza droga, którą Adam zrobił na tym wyjeździe. Miałem okazję go asekurować podczas pierwszego przejścia, to było imponujące.

Podróż z chłopakami (oprócz Ondry w ekipie był jeszcze Erick Grandelius – red.) była inspirująca. To był punkt zwrotny w moim wspinaczkowym życiu. Tamten wyjazd otworzył mi oczy na wspinanie na wysokim poziomie, wiele się nauczyłem patrząc, jak chłopaki się wspinają. To było coś innego. Byłem za wolny, niewystarczająco skupiony.

Po latach Seb Bouin jest jednym z najlepszych w swoim fachu na świecie. W 2019 zrobił drugie przejście jednej z wielkich dróg Ondry we Flatanger – Move 9b/b+.

Seb Bouin na „Move” 9b/b+ (fot. Raphael Fourau)

Teraz znów jako pierwszy powtórzył Iron Curtain. O drodze pisze między innymi:

Skała jest perfekcyjna, a sama linia bardzo fajna. Zrobienie jej zajęło mi 14 prób i 5 wspinaczkowych dni. Używałem nakolanników, myślę, że z nimi droga jest łatwiejsza. Możesz zrobić kluczowe miejsce nieco inaczej, jest mniejsze obciążenie na ramiona, to raczej zwykły boulderowy problem.

Adam zaproponował 9b bez nakolanników. Jestem przekonany, że tyle ma, jeśli się ich nie używa. Biorąc pod uwagę czas jaki zainwestowałem w drogę i z nakolannikami wydaje się, że to bardziej 9a+.

Francuz wyraźnie żyje jeszcze swoim wielkim projektem DNA 9c, który rozwiązał tej wiosny:

Odnośnie następnych projektów, zacznę szukać większych wyzwań. Nie wiem, czy w tym momencie jestem gotowy na kolejny duży projekt, który wymagałby zainwestowania dłuższego czasu. DNA wiele mnie kosztowało. Myślę, że potrzebuję trochę czasu, zanim się znów zaangażuję(…).

źródło: FB S. Bouin
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum