24 lipca 2022 13:59

PŚ w Briançon 2022: triumfują Janja Garnbret i Jesse Grupper

Pucharowa karuzela zawitała do francuskiego Briançon. Ta edycja poświęcona była tylko jednej konkurencji – tłumnie zgromadzona publiczność w Parc des Sports śledziła zmagania specjalistów od prowadzenia. Zwycięstwo przypadło Słowence Janji Garnbret (po raz kolejny w tym sezonie) i Amerykaninowi Jesse’emu Grupperowi.

Jesse Grupper w Briançon (fot. Lena Drapella / IFSC)

***

Zmagania w prowadzeniu w Briançon mają długą i świetną historię. Pierwsze zawody „Mondial de l’escalade” odbyły się 33 lata temu w pobliskim Serre Chevalier w 1989 roku! Dziesięć lat później zawody przeniosły się do samego Briançon, a od 4 lat rozgrywane są w Parc des Sports, gdzie organizatorzy przygotowują tydzień wspinaczkowych i górskich atrakcji, których kulminacją są właśnie zawody Pucharu Świata.

Publiczność w Briançon (fot. Lena Drapella / IFSC)

W finałach panów, rozgrywanych bez zwycięzcy z Chamonix Adama Ondry, znalazło się tym razem 9 zawodników. Dwóch Niemców (Alex Megos i Yannick Flohé), dwóch Japończyków (Taisei Homma, Yoshiyuki Ogata), dwóch Amerykanów (Jesse Grupper – top w półfinale, Colin Duffy), Słoweniec Luka Potocar (top w półfinale), Brytyjczyk Hamish McArthur i Włoch Filip Shenk.

Nieobecność Ondry chyba zdeprymowała routesetterów… Już półfinale na drodze znalazło się zbytnio selekcyjne miejsce, które w rezultacie „zrzuciło” aż 7 wspinaczy. Wejście w daleki podchwyt na lewą rękę z niezwykle siłowego odcinka (zawierającego m.in. masywny wypór na prawej ręce i działające na „robinhoodka” odciągi) okazało się być zbyt mocnym pomysłem dla większości. Z tym wyzwaniem poradziła sobie jedynie trójka – Grupper, Potocar (obydwaj zaliczyli topy!) i Homma.

Z kolei w finale czekał na zawodników kolejny selekcyjny kruks – sięgnięcie daleko w prawo na krawądkach przykręconych do sześciobocznej struktury (które zresztą dominowały w górnej części ściany). I znowu aż 3 wspinaczy zakończyło swoją wspinaczkę w jednym miejscu (Homma, Megos i Flohé), a o miejscach 2-4 decydowały wyniki pófinałów i czasy. Jako jedyny z kruksem poradził sobie Jesse i to on świętował swój pierwszy złoty medal w PŚ! Drugie miejsce zajął Taisei Homma, a trzecie Alex Megos.

Tak Jesse opowiadał o starcie:

Wciąż jestem w małym szoku i bardzo nakręcony. Mam uczucie, że prawdopodobnie była to jedna z moich najgorszych prób na zawodach, ale byłem tak mocno nastawiony aby walczyć o każdy przechwyt. Dobrze, że udało się wyciągnąć z tego przejścia jak najwięcej.

I tak wspominał ostatnią sekwencję:

Ciąg był bardzo duży, bardzo się denerwowałem, czy uda mi się zrobić ten przechwyt. Jednak miałem cały czas w głowie „musisz sięgnąć tylko do następnego chwytu i dalej już pójdzie, musisz tylko zrobić kolejny ruch”. Myślę, że takie mentalne podejście w rezultacie się opłaciło.

Finał panów

 1. Jesse Grupper USA 37
 2. Homma Taisei JPN 35+
 3. Alexander Megos GER 35+
 4. Yannick Flohé GER 35+
 5. Colin Duffy USA 34+
 6. Ogata Yoshiyuki JPN 34+
 7. Filip Schenk ITA 27
 8. Hamish McArthur GBR 25
 9. Luka Potocar SLO 18+

Pełne wyniki panów – tutaj.

Janja Garnbret w Briançon (fot. Lena Drapella / IFSC)

U pań rywalizacja przebiegała bez „selekcyjnych” problemów. Tym razem zabrakło spektakularnych topów, zarówno w półfinale, jak i finale. Do ostatecznych zmagań faworytka Janja Garnbret – zwyciężczyni wszystkich tegorocznych zawodów w Innsbrucku, Villars (top), Chamonix (top) – przystępowała z drugim wynikiem półfinałów. Jednak Słowenka ponownie nie pozostawiła złudzeń swoim koleżankom i wyraźnie zdobyła swój kolejne złoto, spadając przy strzale do topowej klamki (42+).

Tak podsumowała finał Słowenka:

Byłam bardzo podekscytowana – po obserwacji wiedziałam, że droga wygląda świetnie i potem cieszyłam się wspinaniem. Niektóre odcinki wyglądy podczas oględzin na trikowe, ale ostatecznie wszystko jakoś się ułożyło – były do przejścia i bardzo fajne.

O dwa ruchy za nią uplasowała się Koreanka Chaehyun Seo (41+), która nieznacznie okazała się lepsza od Natalii Grossman (3. miejsce) i Brooke Raboutou (obie 41).

Finał pań

 1. Janja Garnbret SLO 42+
 2. Seo Chaehyun KOR 41+
 3. Natalia Grossman USA 41
 4. Brooke Raboutou USA 41
 5. Tanii Natsuki JPN 37+
 6. Laura Rogora ITA 37+
 7. Vita Lukan SLO 18+
 8. Nakagawa Ryu JPN 18+

Pełne wyniki pań – tutaj.

Teraz zawodnicy mają wakacje – kolejne zawody zaplanowano w nadmorskim Koprze na początku września.

Sprocket
Źródło: Eurosport Extra, IFSC
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum