6 lipca 2022 11:09

Włosi na Nanga Parbat. François Cazzanelli wchodzi na szczyt w 20 godzin

4 lipca szczyt dziewiątej góry świata zdobyło sześciu Włochów: Roger Bovard, Marco Camandona, François Cazzanelli, Emrik Favre, Jerome Perruquet i Pietro Picco. Wszyscy członkowie wyprawy wspinali się bez dodatkowego tlenu z butli. Wraz z grupą Włochów szczyt Nanga Parbat (8126 m) zdobył również Cesar Rosales z Peru.

***

Camandona, Picco, Bovard, Perruquet i Favre wyruszyli z bazy 3 lipca o 5 rano. Wspinając się drogą Kinshofera, na szczyt dotarli kolejnego dnia. Z kolei Cazzanelli wyruszył z bazy 3 lipca o godzinie 11:30. Wejście na szczyt zajęło mu 20 godzin i 20 minut. Odpoczywał jedynie przez 4 godziny w obozie 3. Na wierzchołku stanął 4 lipca o 7:50.

François Cazzanelli (fot. Daniele Molineris / Storyteller Labs)

Włosi wspinali się bez dodatkowego tlenu i obrali strategię szybkiego ataku szczytowego. Po wyjściu z bazy na wysokości 4200 m nie nocowali w żadnym z obozów, a odpoczywali tylko przez kilka godzin w obozie 3 (około 6800 m). Do wysokości tego obozu droga była zaporęczowana przez Szerpów.

Peruwiańczyk Cesar Rosales wszedł na szczyt wspólnie z Cazzanellim i Perruquetem, po czym wspólnie z Cazzanellim zszedł tego samego dnia do bazy. Reszta alpinistów została na noc w obozie 3 i wróciła do bazy kolejnego dnia.

Wejście na szczyt ośmiotysięcznika poprzedzało otwarcie ciekawego wariantu, łączącego się z drogą Kinshofera na wysokości obozu 2. Aosta Valley Express przeszli Cazzanelli i Picco.

Uczestnicy włoskiej wyprawy odpoczną kilka dni, sprawdzą pogodę i zdecydują co dalej. Na ich celowniku jest Broad Peak i K2.

***

Shehroze Kashif – najmłodszy zdobywca Nanga Parbat nadał sygnał SOS

Shehroze Kashif (fot. FB)

Kolejnego dnia po udanym ataku Włochów, czyli 5 lipca o 8:45 rano, na szczycie Nanga Parbat stanął 20-letni Shehroze Kashif. Pakistańczykowi towarzyszył doświadczony porter Fazal Ali. Później tego dnia w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o problemach, zespół nadał sygnał SOS. Przez wiele godzin nie było wiadomo, co się dzieje. Na szczęście dzisiaj rano dostrzeżono dwóch alpinistów schodzących z obozu 4 do obozu 3. Z oficjalnych komunikatów na stronie Kashifa wynika, że zespół uwięziła na górze zła pogoda. Dwójka musiała przetrwać noc bez namiotu. Załamanie pogody ustąpiło, rano Shehroze i Fazal mogli kontynuować zejście. Wiemy, że dotarli już do obozu 3.

Nanga Parbat to ósmy ośmiotysięcznik Shehroza, który chce zostać najmłodszym zdobywcą Korony. O jego wcześniejszych wyprawach pisaliśmy tutaj.

Michał Gurgul
źródła: Planet Mountain, Montagna.tv, Shehroze Kashif FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum