Polscy juniorzy na Mistrzostwach Europy w Augsburgu – wyniki

Równolegle do seniorskiego Pucharu Świata swoje zawody rozgrywają juniorzy. W Augsburgu odbyły się w miniony weekend Mistrzostwa Europy Juniorów w dwóch konkurencjach – prowadzeniu i na czas.

Maja Oleksy na ME Juniorów w Augsburgu 2022 (fot. Pavlo Vekla)

***

Prowadzenie

W konkurencji prowadzenie najlepiej z polskiej ekipy spisała się w Augsburgu Maja Oleksy (Juniorki B), która awansowała do finałowej czołówki. Ostatecznie zamknęła stawkę, zajmując 8. miejsce. Maja nie kryje dumy, że miała szansę powalczyć o podium z najlepszymi dziewczynami z Europy, ale jest też uczucie niedosytu:

W finale przez przypadek stanęłam na spicie i sędziowie nie zaliczyli mi kolejnych ruchów, ale nawet gdyby to zrobili (35 zamiast 29), nie zmieniłoby to wiele, bo zajęłabym 7. miejsce. Finałowa droga nie do końca mi pasowała, była bardzo siłowa i zdecydowanie muszę popracować nad tym z najlepszym trenerem Pawłem Dragą(…).

W najmłodszej kategorii wiekowej wystąpiły także Pola Pietkiewicz (19. miejsce) i Małgorzata Kurek (23. miejsce).

Zostajemy przy linie, w dwóch pozostałych kategoriach wiekowych również startowały nasze zawodniczki. W grupie Juniorki A 16. miejsce zajęła Barbara Burczyk, a 18. Maria Lipkowicz. W kategorii Juniorki Zuzanna Mientus uplasowała się na 21. pozycji.

Szymon Dąbrowski (Juniorzy A) kończył mistrzostwa na 19. miejscu. W grupie Juniorzy B Mateusz Dąbrowski był 47., tuż za nim na 48. miejscu uplasował się Jan Swęd.

Czasówki

Frekwencja w czasówkach nie zawsze była tak duża jak w prowadzeniu. Niemniej także tu mogliśmy kibicować licznej ekipie z Polski. W grupie Juniorek Maria Szwed zajęła 4. miejsce. Także na 4. miejsce w kategorii Juniorki A wskoczyła Daria Marciniak (dla porządku dodajmy, że w tej grupie wiekowej wystartowało dużo więcej biegaczek), Magdalena Blachnicka była 8, stawkę na 15. miejscu zamknęła Arlena Sznajder. W najmłodszej grupie Martyna Stokowiec przybiegła na 5. pozycji, Małgorzata Kurek na 12., a Amelia Mazur na 14.

Wśród naszych juniorów w najstarszej kategorii 9. miejsce zajął Jan Tkaczyk. W Juniorach A na 5. miejscu uplasował się Oskar Szalecki, w Juniorach B Jan Swęd zajął 6. miejsce.

Pełne wyniki z Augsburga na stronie IFSC.