5 lipca 2022 13:29

Od teraz na szczycie sportowych ekstremów w Szkocji „Free at Last” 9a+. Otwiera Will Bosi

„Jestem niesamowicie szczęśliwy z otwarcia tej wspaniałej linii w Dumbarton!!!” – pisze Will Bosi. Nowość nazywa się Free at Last i ma trudności 9a+, a więc sam szczyt szkockich ekstremów.

Will Bosi na drodze "Free at Last" 9a+ (fot. Band of Birds)

Will Bosi na drodze „Free at Last” 9a+ (fot. Band of Birds)

***

Projekt wrysowany został na przewieszonej ścianie sektora Dumby (stąd robocza nazwa drogi The Dumby-Dumby Project) już dawno temu, ale nowe życie dostał w 2014 roku po odnowieniu asekuracji przez Dave’a MacLeoda i Alana Cassidy. Za sąsiadkę ma klasyk Requiem E8 6c (prostowanie Requiem to z kolei legendarne Rhapsody E11 7a). W tym roku poważnie za projekt wziął się Will Bosi (ruchów próbował już parę sezonów temu), po siedmiu sesjach udało mu się rozszyfrować wieloletnią zagadkę.

Will Bosi:

To naprawdę wyjątkowe uczucie móc dodać coś od siebie w rejonie, który zajmuje tak wyjątkowe miejsce w historii szkockiego wspinania.

Will Bosi na drodze "Free at Last" 9a+ (fot. Band of Birds)

Will Bosi na „Free at Last” 9a+ (fot. Band of Birds)

Free at Last to bardzo techniczna linia. Szkot przyznaje, że z dołu droga wygląda wkaszalnie, tyle że po spróbowaniu okazuje się, że to niezły tor przeszkód:

Choć z ziemi wydaje się, że na ścianie jest dużo chwytów, prawie wszystkie z nich to podchwyty i odciągi. Przy tym stopnie są bardzo małe, co sprawia, że wspinanie jest bardzo techniczne! Do tego jest ciągowe i siłowe, więc nie ma miejsca na odpoczynek.

Chętni do powtórzeń na pewno się znajdą, jeśli nie na Wyspach, to przyjadą z Czech. Adam Ondra już gratuluje koledze: „Niesamowite!!! Muszę przyznać, ze wygląda nawet lepiej niż Moravsky Kras 😂”.

***

23-letni Will Bosi tylko na samych Wyspach zrobił przynajmniej kilka rasowych przejść. W 2021 roku w Raven Tor powtórzył jako pierwszy (po 23 latach od powstania!) Mutatation Steve’a McClure’a, przy okazji podniósł oryginalną wycenę z 9a na 9a+. Krótko później rozwiązał ostatni wielki projekt w rejonie – powstało Branderburg Gate 9a+.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum