15 lipca 2022 07:04

Natalia Kałucka zdobywa srebro na The World Games 2022 w Birmingham

Świetnie biegała na The World Games 2022 Natalia Kałucka. Polka wywalczyła srebrny medal. To historyczny, pierwszy medal dla polskiego zawodnika we wspinaczce sportowej na tej rangi imprezie.

Natalia Kałucka w finałowym biegu z Emmą Hunt (fot. Daniel Gajda Photography/IFSC)

***

Word Games to igrzyska dyscyplin nieolimpijskich. Niektóre dyscypliny World Games kiedyś były w programie Igrzysk Olimpijskich, a niektóre do nich w ostatnich latach awansowały, jak triatlon czy wspinanie. Pierwsze World Games rozegrano w 1981 roku i tak jak Igrzyska Olimpijskie są rozgrywane co 4 lata. Wspinanie w programie The World Games obecne jest od 2005 roku, w niemieckim Duisburgu przeprowadzono wtedy dwie konkurencje – prowadzenie i czasówki. Bouldering dodano w 2017 roku, organizatorem imprezy był wówczas Wrocław.

Polska reprezentacja na The World Games: Marcin Dzieński, Patrycja Chudziak, Tomek Mazur i Natalai Kałucka (fot. Tomasz arch. Mazur)

Polska reprezentacja na The World Games: Marcin Dzieński, Patrycja Chudziak, Tomek Mazur i Natalia Kałucka (fot. Tomasz arch. Mazur)

W historii żadnemu polskiemu wspinaczowi nie udało się wywalczyć medalu na tej imprezie. Pierwszą jest Natalia Kałucka. Polka była najszybsza w kwalifikacjach, ale ostatecznie w finałowym biegu uległa Amerykance  Emmie Hunt. Szóste miejsce wywalczyła druga na nasza reprezentantka, Patrycja Chudziak.

Wyniki finałów pań:

1. Emma HUNT – USA
  2. Natalia, Patrycja KAŁUCKA – POL
  3. Franziska RITTER – GER
  4.  Patrycja CHUDZIAK – POL

W konkurencji męskiej kibicowaliśmy Marcinowi Dzieńskiemu. Polak wywalczył kwalifikacje do 8-osobowego finału. Jednak siódmy czas sprawił, że w swoim pierwszym finałowym biegu jego rywalem był Veddriq Leonardo. Indonezyjczyk biega regularnie szybciej od Marcina, co też pokazał w tym biegu. Wstydu nie ma, Veddriq zwyciężył także w całych zawodach, w finale pokonał kolegę z reprezentacji i wielokrotnego rekordzistę świata Kiromala Katibina.