12 lipca 2022 08:13

Nanga Parbat, K2, Broad Peak i Gasherbrum II – doniesienia z najwyższych gór świata

Wysokie temperatury i niebezpieczne warunki w niektórych regionach utrudniają zdobywanie ośmiotysięczników, jednak sezon letni w najwyższych górach świata trwa w najlepsze. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich dni.

***

Nanga Parbat (8126)

Tego lata część zespołów zdążyła wykorzystać okres dobrej pogody i w miarę stabilnych warunków. Jednak z ostatnich doniesień wynika, że na Nanga Parbat zrobiło się bardzo ciepło, a w związku z tym niebezpiecznie: schodzą lawiny, obrywają się seraki i lecą kamienie. Większość zespołów już się wycofała i jeśli sytuacja nie ulegnie znacznej poprawie, raczej nikt nie zaryzykuje wspinaczki w takich warunkach.  

Wyjeżdżające płaty mokrego i ciężkiego śniegu w pobliżu obozu 1 na Nanga Parbat (fot. Khoo Swee Chiow)

W ubiegłą środę wspinający się na Nangę Paweł Michalski nadał wiadomość:

Dziś wychodzimy z BC na planowany na około sobotę atak szczytowy. Niestety bez Alexa Gavana, który zmuszony był zrezygnować ze względu na prawdopodobne zapalenie płuc. Najlepsza pogoda prognozowana jest na 9 lipca, więc właśnie wtedy bezpośrednio z obozu 3 będziemy próbować szturmować szczyt.

Od tamtej pory Paweł nie nadawał żadnych komunikatów.

Ośmiotysięczniki z pełnym możliwym wsparciem, ale w szybkim tempie, atakują dwie panie. 2 lipca Nangę zdobyła Adriana Brownlee. To jej ósmy szczyt Korony i jak sama powiedziała – najtrudniejszy.

Adriana Brownlee na Nanga Parbat (fot. Adriana Brownlee FB)

Szczyt Nanga Parbat zdobyła już Kristin Harila. Plan Norweżki, zakładający wspinaczkę na wszystkich pięć ośmiotysięczników znajdujących się w Pakistanie podczas jednej wyprawy, będzie jednak trudny do zrealizowania. Nie dość, że pogoda jest niekorzystna, to jeszcze Harila oberwała kamieniem w nogę podczas zejścia z Nangi, co zmusiło ją do chwilowej przerwy i wizyty w szpitalu w Skardu. Wspinająca się z dodatkowym tlenem Norweżka miała polecieć helikopterem do bazy pod K2 7 lipca.

Kristin Harila na Nanga Parbat (fot. Kristin Harila FB)

Broad Peak (8051 m)

Wysokie temperatury wpłynęły również niekorzystnie na warunki na Broad Peaku, co prawdopodobnie przyczyniło się do tragicznego wypadku, na skutek którego życie stracił Sharif Sadpara. Do zdarzenia doszło na grani w stosunkowo niewielkiej odległości od szczytu. Pakistańczyk spadł na stronę chińską, prawdopodobnie z dużym nawisem śnieżnym. To druga ofiara śmiertelna w tym sezonie letnim. Wcześniej, podczas wspinaczki na Gasherbrum II, zginął doświadczony przewodnik górski Iman Karim Shimshali. Pakiestańczyk wpadł do szczeliny lodowej.

Według brytyjskiego operatora Impact Ascents pięciu członków wyprawy, w której uczestniczył Sharif Sadpara, zdobyło szczyt (z tlenem z butli). Wcześniej bez dodatkowego tlenu Broad Peak zdobył Włoch Giuseppe Vidoni  i Francuz Nicolas Jean.

Szczyt Nagiej Góry 5 lipca zdobył 20-letni Pakistańczyk Shehroze Kashif, stając się tym samym najmłodszym zdobywcą góry. To jego ósmy ośmiotysięcznik.

Polska wyprawa na Broad Peak, 2022 (fot. Beskid Expedition Team)

Czekamy na kolejne informacje od polskiego zespołu w składzie: Piotr Krzyżowski, Radek Woźniak, Mariusz Hatala, Grzegorz Pasuto, Kamil Kozłowski, Bartek Ziemski. Kilka dni temu Piotr Krzyżowski donosił:

  • 1 lipca dotarliśmy do Base Camp Broad Peak położonego na wysokości 4.850 m.
  • 3 lipca o 3 w nocy, wspólne z Radosław Woźniak wyszliśmy z BC do obozu 2 położonego na wysokości 6200 m. Z uwagi na brak miejsca w C2 rozbiliśmy namiot na wysokości 6250 m w C2 wyższym, pod skałą chroniąca nas, jak nam się wtedy wydawało, przed kamieniami strącanymi przez wspinaczy wspinających się do obozu 3.
  • W obozie 2 przespaliśmy dwie noce. 4 lipca do C2 wyższego dotarli Mariusz Hatala, Greg Paris oraz Kamil Kozłowski.
  • 5 lipca o godzinie 6 rano wyszliśmy z Radkiem do obozu 3 położonego na wysokości 7000 m. Plan zakładał postawienie namiotu i spędzenie w obozie 3 co najmniej sześciu godzin. Ostatecznie zostaliśmy w C3 na noc. Po południu pogoda uległa znacznemu pogorszeniu, zaczęło mocno wiać i sypać. Warunki były na tyle trudne, że byliśmy wstanie jedynie natopić wewnątrz namiotu po 1 litrze wody na osobę, a o zagotowaniu wody do zalania liofilizatów nie było już  mowy.
  • 6 lipca po ciężkiej nocy w obozie 3 (od 5 lipca po południu spadło ok 40 cm śniegu) rozpoczęliśmy zejście do BC, dysponując jedynie resztką wody z dnia poprzedniego. Zejście odbywało się w trudnych warunkach z uwagi na ograniczoną widoczność i brak śladów, które zostały całkowicie zawiane. Na szczęście krótkie przejaśnienie pozwoliło nam właściwie zorientować trasę zejścia, na charakterystyczny samotny namiot postawiony na skalnej grzędzie. W czasie zejścia, tuż nad obozem 2 spotkaliśmy chłopaków podążających do C3. W C2 nagotowaliśmy po 1l wody na zejście i zostawiliśmy depozyt. Do Base Campu dotarliśmy około godziny 15.
  • Tym samym 6 lipca po 6 dniach od przybycia do BC zakończyliśmy proces aklimatyzacji. Teraz odpoczywamy i regenerujemy siły w bazie oraz czekamy na poprawę pogody.

Polska wyprawa na Broad Peak, 2022 (fot. Beskid Expedition Team)

Do obozu 2 na Broad Peak doszedł również w zeszłym tygodniu Ryszard Pawłowski.

Denis Urubko i Ryszard Pawłowski pod Broad Peakiem, 2022 (autor zdjęcia nieznany, źródło: FB Luca Calvi)

K2 (8611 m)

Na K2 trwa oczekiwanie na okno pogodowe. Większość dużych wypraw, korzystających z tlenu z butli na dużą skalę, jest już gotowa. Chhang Dawa Sherpa, kierownik Seven Summit Treks potwierdza:

Sherpowie zaopatrzyli obóz 3 w butle z tlenem, jesteśmy gotowi ruszać, gdy tylko pojawią się odpowiednie warunki.

Baza pod K2, 2022 (fot. Chhang Dawa Sherpa)

Na K2 wspina się w tym sezonie Monika Witkowska. Podróżniczka spędziła już dwie noce aklimatyzacyjne w obozie 2. Aktualnie regeneruje siły i czeka na odpowiednie warunki, by ponownie wyruszyć w górę.

Droga z obozu 1 do 2 (fot. Monika Witkowska – Podróże małe i duże)

Gasherbrum II (8035 m)

Na G II ruch jest o wiele mniejszy niż na Broad Peaku czy K2. Na górze działają wyprawy Jagged Globe, Kobler & Partner i Alpenglow (kierownikiem jest Topo Mena). Na szczyt ma również chrapkę Caroline Gleich, która spróbuje zjechać z góry na nartach. Na najniższym ośmiotysięczniku rozpoczęły się już ataki szczytowe, jednak warunki i tu nie są dobre.

Na Gasherbrum II wejść planuje również Denis Urubko, który w ramach aklimatyzacji doszedł do obozu 3 na Broad Peaku, a pod G II pojawił się w pierwszych dniach lipca. Z alpinistą nie ma kontaktu, więc nie ma pewności, na jakim etapie jest aktualnie jego wyprawa.

Denis Urubko pod Gasherbrumem II (fot. Denis Urubko)

Źródła: ExplorersWeb, FB alpinistów, Planet Mountain, Stefan Nestler
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum