Mistrzowie Polski juniorów i młodzieżowców w boulderingu wyłonieni na BRONXie

W sobotni wieczór w krakowskim BRONXie rozegrano finały Mistrzostw Polski w boulderingu w dwóch kolejnych kategoriach: junior i młodzieżowiec. Był to wieczór pełen emocji, z którymi najlepiej poradzili sobie Barbara Burczyk i Maksym Vnukov (juniorzy) oraz Daria Nesterenko i Szymon Zalesiński  (młodzieżowcy).

Basia Burczyk, Maksym Vnukov i Piotr Niźnik - zawodnicy rundy finałowej w kategorii juniorów (fot. Rafał Nowak)

Basia Burczyk, Maksym Vnukov i Piotr Niźnik – zawodnicy rundy finałowej w kategorii juniorów (fot. Rafał Nowak)

Wśród juniorek wysoką formę z eliminacji potwierdziła Barbara Burczyk (Speleoklub Świętokrzyski), która jako jedyna w finale poradziła sobie z czterema problemami, dystansując Marię Lipkowicz (AGAMA Warszawa) – 3 TOPy i Basię Wójcik (Speleoklub Świętokrzyski) – 2 TOPy.

Ostateczne wyniki wśród juniorów okazały się największym przetasowaniem względem eliminacji. Dwóch najlepszych zawodników rundy eliminacyjnej wylądowało poza podium, a triumfował trzeci zawodnik kwalifikacji – Maksym Vnukov z Ukrainy. Co ciekawe Maksym został międzynarodowym mistrzem Polski po raz drugi, gdyż przed kilkoma tygodniami zwyciężył także na zawodach w Łodzi, w konkurencji prowadzenia.

Drugie miejsce i tytuł międzynarodowego wicemistrza Polski przypadł w udziale drugiemu reprezentantowi Ukrainy czyli Arturowi Khaietskyiemu.

Trzecie miejsce zajął najlepszy wśród Polaków i co ciekawe dopiero siódmy po eliminacjach Antoni Bąbel (Speleoklub Świętkorzyski).

Wszyscy medaliści zaliczyli po trzy TOPy i cztery ZONY, a o kolejności decydowały próby do TOPu. Maksym 3, Artur 4 i Antoni 8.

Na koniec trzeba podsumować kategorię młodzieżowców czyli najstarszą grupę juniorską.

Wśród dziewczyn najskuteczniejsze wspinanie w finale zaprezentowała Ukrainka Daria Nesterenko, która jako jedyna finalistka skompletowała cztery TOPy.

Podium mistrzostw Polski w boulderingu w kategorii młodzieżowczyń. 1. Daria Nesterenko 2. Daria Nawój 3. Bianka Janecka (fot. Rafał Nowak)

Podium mistrzostw Polski w boulderingu w kategorii młodzieżowczyń. 1. Daria Nesterenko 2. Daria Nawój 3. Bianka Janecka (fot. Rafał Nowak)

Najlepsza wśród Polek okazała się Daria Nawój (KS Sportiva Tarnów) – trzy TOPy, przed Bianką Janecką (KW Częstochowa) – także trzy TOPy ale w dziesięciu próbach, czyli o sześć więcej niż Daria.

Tuż za podium wylądowała bezbłędna w eliminacjach Zuza Mientus, której wyraźnie nie spasowały finałowe przystawki.

Wśród młodzieżowców kapitalną dyspozycją w finale błysnął Szymon Zalesiński (Wrocławski Klub Wysokogórski) z trzema TOPami zdominował rywalizację.

Szymon jako jedyny skończył czwarty bald i generalnie zaimponował walecznością, wyprzedzając Piotra Oleszczuka (UKA Warszawa) – 2 TOPy i trzeciego w finale, lidera po eliminacjach – Konstantego Sobańskiego (UKA Warszawa).

Cztery kategorie czyli w sumie osiem finałów! Końska dawka boulderingu w wydaniu juniorskim! O wynikach młodzików i juniorów młodszych możecie przeczytać tutaj: Znamy mistrzów Polski młodzików i juniorów młodszych w boulderingu!.

No i uwaga to jeszcze nie koniec Mistrzostw Polski juniorów na Bronxie. W niedzielę po raz pierwszy w historii rywalizacja zespołowa. Już nie mogę się doczekać! Stay tuned.

Rafał Nowak

Medaliści mistrzostw Polski w kategoriach juniorskich

Juniorki

1. Barbara Burczyk (Speleoklub Świętkorzyski)
2. Maria Lipkowicz (AGAMA Warszawa)
3. Barbara Wójcik (Speleoklub Świętkorzyski)

Juniorzy

1. Antoni Babel (Speleoklub Świętkorzyski)
2. Piotr Niźnik (Bełchatowski KW)
3. Michał Korban (Speleoklub Świętkorzyski)

Młodzieżowczynie

1. Daria Nawój (KS Sportiva Tarnów)
2. Bianka Janecka (KW Częstochowa)
3. Zuzanna Mientus (KS Skarpa Bytom)

Młodzieżowcy

1. Szymon Zalesiński (Wrocławski KW)
2. Piotr Oleszczuk (UKA Warszawa)
3. Konstanty Sobański (UKA Warszawa)

Juniorzy:

 1. Maksym Vnukov – MurawayNick Ukraine
 2. Artur Khaietskyi
 3. Antoni Bąbel – Speleoklub Świętokrzyski

Juniorki:

 1. Barbara Burczyk – Speleoklub Świętokrzyski
 2. Maria Lipkowicz – Klub Wspinaczkowy AGAMA
 3. Barbara Wójcik – Speleoklub Świętokrzyski

Młodzieżowcy:

 1. Szymon Zalesiński – Wrocławski Klub Wysokogórski
 2. Piotr Oleszczuk – Uniwersytecki Klub Alpinistyczny
 3. Konstanty Sobański – Uniwersytecki Klub Alpinistyczny

Młodzieżówki:

 1. Daria Nesterenko – FormAT
 2. Daria Nawój – Klub Sportowy Sportiva Tarnów
 3. Bianka Janecka – Klub Wysokogórski Częstochowa

Szczegółowe wyniki zawodów znajdziecie na stronie PZA.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum