3 lipca 2022 20:16

Lawina na lodowcu Marmolada: ofiary śmiertelne, są ranni i zaginieni

3 lipca o 13:45 miał miejsce na lodowcu Marmolada tragiczny wypadek. Lawina wywołana oderwaniem się seraka spowodowała śmierć 6 osób i co najmniej 8 osób zostało rannych. Informacje o liczbie poszkodowanych mogą ulec zmianie, służby informują o 20 zaginionych (informacja z godzin porannych 4 lipca).

[Aktualizacja, 6.07.22, 8:00] Służby informują o odnalezieniu kolejnego ciała, w związku z tym liczba ofiar lawiny wzrosła do 7. Szczęśliwie znacząco zmniejszyła się liczba zaginionych, na dzisiaj to 5 osób. W związku z sytuacją zamknięto masyw Marmolady dla ruchu turystycznego.

Miejsce oberwania się fragmentu lodowca (fot. Soccorso Alpino e Speleologico Veneto - CNSAS)

Miejsce oberwania się fragmentu lodowca (fot. Soccorso Alpino e Speleologico Veneto – CNSAS)

Przebieg drogi normalnej na Marmoladę (fot. gambeinspalla.org)

Przebieg drogi normalnej na Marmoladę (fot. gambeinspalla.org)

Olbrzymi serak oderwał się spod Punta Rocca (3309 m). Powstała lodowo-kamienna lawina, która przeszła przez linię drogi normalnej i porwała poruszające się nią zespoły.

Siła i rozmiary lawiny były ogromne. Masa kamieni i lodu przetoczyła się z ogromną prędkością 1,5 km w dół osiągając szerokość 400 metrów.

Służby natychmiast przystąpiły do akcji ratowniczej. Udało się śmigłowcami podjąć 18 osób, w tym 8 rannych, niestety 6 osób nie żyje. Bilans lawiny może być jeszcze bardziej tragiczny, służby informują o 20 zaginionych.

Ze względu na ewentualne zagrożenie ponownym obrywem akcja jest prowadzona ze śmigłowców. Uważa się, że gigantyczny obryw był spowodowany wysokimi temperaturami panującymi w górach, wczoraj na szczycie odnotowano rekordowe 10°C.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Lawina na lodowcu Marmolada: ofiary śmiertelne [1]
    Zaktualizowany smutny bilans: 11 osób zginęło (9 Włochów i 2…

    18-07-2022
    PrzemekK