5 lipca 2022 08:51

Nie żyje Jerzy „Bularz” Farat (1950-2022)

Zmarł Jerzy „Bularz” Farat, taternik, alpinista, wspinacz skałkowy. Barwna i ważna postać środowiska krakowskiego lat 70. i 80., jeden z Kaskaderów.

Jerzy Farat

Jerzy Farat (fot. arch. Andrzeja Marcisza)

Był jednym z członków grupy Kaskaderów, która powstała wokół Riko Malczyka. Słynął z niezwykłej siły – stąd ksywka Bularz. Dokonywał pierwszych przejść w Skałkach Podkrakowskich, np. Prawa Płyta Sasa VI.2, Okapik 22 Lipca VI.3, Łagodne newtony VI.4. Jurek jako pierwszy poprowadził Freneya VI.2+ na krakowskim Zakrzówku, używając stalowych karabinków, własnej produkcji! 

Jego ulubionym ogródkiem wspinaczkowym był słynny Skurwysyn w Tyńcu, w latach 80. i na początku 90. ulubiona pakernia krakowskich wspinaczy. Wytyczył tam wiele dróg, np. Małpi gaj VI.4+.

Miał na koncie mocne wspinaczki w Tatrach. Samotne Filara Kazalnicy Mięguszowieckiej oraz przejścia trudnych dróg na Raptawickim Murze (m.in pierwsze solowe przejście zimowe direttissimy Raptawickiej Turni w 1980 i nowa droga na Ratuszu w 1981).

Po przejściu Direttissimy Piussi-Radelli na Torre Trieste. Od lewej: Riko Malczyk, Włodek Sierpowski i Jerzy Farat (fot. arch. Jerzy Farat)

Po przejściu Direttissimy Piussi-Radelli na Torre Trieste. Od lewej: Riko Malczyk, Witold Sierpowski i Jerzy Farat (fot. arch. Jerzy Farat)

W 1981 brał udział w przejściu Direttissimy Piussi-Radelli na pd.-zach. ściany Torre Trieste.

Bularz zostanie pochowany na Cmentarzu Rakowickim w poniedziałek 11 lipca, o godzinie 13:40.

Redakcja składa najszczersze kondolencje Rodzinie i przyjaciołom Jurka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Pogrzeb Jurka Bularza [16]
    Jurek zostanie pochowany na Cmentarzu Rakowickim w poniedziałek 11 lipca…

    5-07-2022
    andrzej