29 lipca 2022 12:06

Zmarł Ivan Bajo (1935-2022)

W wieku 87 lat zmarł Ivan Bajo, słowacki taternik, alpinista, instruktor, a także rysownik-karykaturzysta i publicysta, autor niesamowitych i zabawnych opowieści z życia alpinistów.

Ivan Bajo (fot. Branislav Bibel)

Ivan Bajo (fot. Branislav Bibel)

***

Ivan był z wykształcenia psychologiem, ale jego pasją było taternictwo. Jest autorem kilku nowych dróg (m .in. pn.-wsch. ścianą Baniastej Turni, zach. ścianą Baranich Rogów) i kilku pierwszych przejść zimowych w Tatrach (m.in. pn.-wsch. ścianą Pośredniego Gierlachu, pn.-wsch. filarem Jaworowego Szczytu). Wspinał się w Kaukazie (dr. Paidara i Schmaderera) i w Alpach (m.in. drogi Welzenbacha). Działał w organizacjach alpinistycznych i młodzieżowych.

Ivan Bajo, rok 1962

Ivan Bajo, rok 1962

Jest autorem licznych artykułów, humorystycznych opowiadań i rysunków o tematyce górskiej, które ukazały się w różnych czasopismach. Za swoją działalność został uhonorowany złotą odznaką JAMES-u.

Śmiech na linie (Ivan Bajo), okładka

Śmiech na linie (Ivan Bajo)

W Polsce głównie znany jest dzięki książce „Śmiech na linie”, w której dzielił się swoją radością życia i wspinaczkową pasją. Opowiadał o górach z szacunkiem, ale też z olbrzymią dawką autoironii oraz humoru. Książka to zbiór opowiadań przetykanych satyrycznymi rysunkami autora.

- No i znów twój normalny numer: zapomniałeś zabrać z domu film.

– No i znów twój normalny numer: zapomniałeś zabrać z domu film.

Na Słowacji ukazało się od 1977 roku sześć uaktualnianych i uzupełnianych wydań jego książki, ostatnie w 2021 roku.

Ivan zmarł w nocy z 14 na 15 lipca we śnie z powodu niewydolności serca. Ostatnie pożegnanie odbyło się w środę 20 lipca w Bratysławie.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ivan Bajo (1935-2022) [3]
    ['] A jednak, juz na zawsze zostanie ta kreska Ivana…

    29-07-2022
    GG