24 lipca 2022 14:29

Gasherbrum II: kolejny ośmiotysięcznik dla Denisa Urubki – samotnie i szybko

Denis Urubko w formie! Kilka dni temu wszedł szybko na Broad Peak, a dzisiaj ogłosił, że 23 lipca osiągnął wierzchołek Gasherbruma II (8035 m). Cała, samotna, akcja górska zajęła Denisowi 25 godzin. GII to jego 25 wspinaczka na szczyt powyżej 8000 metrów.

Denis Urubko na Gasherbrumie II (fot. Denis Urubko)

Oto informacja zamieszczona na profilu FB Denisa:

23 lipca himalaista Denis Urubko dokonał kolejnego ciekawego wyczyny w Karakorum. Denis wystartował o 3 w nocy z bazy (22 lipca) i wspinał się sam przez icefall, lodowiec i dalej normalną drogą na GII, zatrzymując się kilka razy posiłki. W końcu, o zachodzie słońca, osiągnął szczyt (o godzinie 18.20). W górnych partiach i obozach nie było wspinaczy, dzięki czemu Denis mógł cieszyć się swoją samotną, czystą stylowo, przygodą. Warto dodać, że Denis w początkowym okresie pomagał w poręczowaniu GII, po czym zrobił sobie „przerwę”, podczas, której wszedł szybko na Broad Peak (19 lipca).

Po osiągnięciu wierzchołka Denis rozpoczął zejście bezpośrednio do bazy, do której dotarł o poranku (4 rano) po 25 godzinach akcji – wyczerpany ale usatysfakcjonowany.

Taka przygoda pokazuje nowy kierunek w jego podejściu do gór wysokich.

Dla Denisa to piąta, zakończona wejściem na wierzchołek, wizyta na Gasherbrumie II! i 25 wejście na ośmiotysięcznik.

Faktycznie Denis już 5 razy był na Gasherbrumie II… – pierwszy raz w 2001 roku. Kolejne wspinaczki miały miejsce w 2011 (1. zimowe wejście) oraz dwa razy 2019 roku (wejście aklimatyzacyjne oraz nowa droga Honey Moon).

Sprocket
Źródło: profil FB Denisa Urubki
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum