29 lipca 2022 10:11

Gasherbrum II: Bartosz Ziemski zdobywa szczyt i zjeżdża na nartach

Podczas gdy koledzy z Beskid Expedition Team zdobywali K2 na niedalekim Gasherbrumie II (8035 m), udaną akcję górską zaliczył Bartosz Ziemski (KW Sakwa, wsparcie PHS/PZA). Bartek nie tylko wszedł na wierzchołek, ale również zjechał z góry na nartach.

Bartek Ziemski (fot. arch. Fundacja Kukuczki)

***

Na razie informacje są skąpe – musimy poczekać na więcej szczegółów i potwierdzenie [tutaj możecie przeczytać pełniejszą relację Bartka]. Udany zjazd Bartka byłby pierwszym polskim tego typu wyczynem na Gasherbrumie II.

W 2015 roku tragicznie zakończoną próbę odbył Aleksander Ostrowski. Po nieudanym ataku szczytowym Olek i Piotr Śnigórski podjęli decyzję o wycofie. Podczas zjazdu z obozu II do I nastąpił wypadek – Olek wpadł do jednej ze szczelin. Niestety nie udało się go odnaleźć i uratować.

W 2018 roku pod Gasherbrumem II pojawił się również Andrzej Bargiel – wejście na szczyt i zjazd na nartach były mocnym punktem procesu aklimatyzacji przed głównym celem, jakim było K2. Pogoda pokrzyżowała wtedy plany Jędrka i ekipa odpuściła GII.

Bartek działa w Karakorum w ramach Beskid Expedition Team – niedawno, 19 lipca, wraz z kolegami wszedł na Broad Peak (bez korzystania z tlenu z butli). Doświadczenie górskie zbierał jako członek Grupy Młodzieżowej PZA. Ma na swoim koncie alpejskie wspinaczki z Peuterey Integrale na czele. Brał również udział wyprawach PHS na Lhotse (2018) i Laila Peak (2021). W 2021 działa w ramach wyprawy PHS w Peru, gdzie zjechał na nartach z kilku szczytów, m.in. Vallunaraju Sur (5605), Artesonraju (zjazd południową ścianą, 6025), Quitaraju (6040).

Źródło: info własne, archiwum
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum