19 lipca 2022 14:08

Broad Peak: na szczycie meldują się m.in. Denis Urubko i Rafał Fronia

Broad Peak (8051 m) to ośmiotysięcznik Karakorum cieszący się niesłabnącym powodzeniem. W tym sezonie swoich sił próbowało na nim wielu wspinaczy. Dzisiaj dotarły do nas informacje o udanym ataku Denisa Urubko i Rafała Fronii. Himalaiści działali niezależnie, prowadząc indywidualną akcję górską. Na wierzchołku stanęli również członkowie Beskid Expedition Team [4 wspinaczy, ale czekamy na więcej informacji].

Denis Urubko (fot. arch. FB Denisa Urubko)

Denis działa w Karakorum od kilku tygodni, dzieląc uwagę pomiędzy Gasherbrumem II a Broad Peakiem. Ostatnio przeniósł się pod tę ostatnią górę, starając się jak najszybciej zapoznać z warunkami i zdobyć potrzebną aklimatyzację. Już 4 lipca dotarł do obozu 3. Potem miał wracać na GII, ale jak widać zdecydował się kontynuować wspinanie na Broad Peak.

14 lipca ponownie, w 9 godzin, dotarł prosto z bazy do obozu 3 (7100 m). Przekazywał wtedy informacje, że na górze działał sam – co nie dziwi bo wiało z prędkością 90 km/h… Dzień później postanowił wyruszyć w stronę szczytu. Atak zakończył się na 7900 m – Denis musiał uznać wyższość kiepskich warunków pogodowych, szczególnie huraganowego wiatru.

Dzisiaj dotarła do nas informacji o udanym ataku, który przebiegał według poniższego harmonogramu:

18 lipca, 20:20 (czasu pakistańskiego) – wyjście z BC
19 lipca, 3:30 – dotarcie do C3
19 lipca, 4:20 – wyjście do ataku szczytowego
19 lipca, 11:00 – szczyt

Wynika z tego, że Denis potrzebował 14 godzin i 40 minut, aby wspiąć się z BC na wierzchołek Broad Peaka. To trzecia wizyta na Szerokim Szczycie Denisa, pierwszy raz zdobył górę w 18 lipca 2003 roku podczas „kompletowania” Korony Himalajów i Karakorum. Drugi raz wszedł na Falchan Kangri nową drogą 25 lipca 2005 roku. W sezonie zimowym 2020 Denis próbował – bez powodzenia – zimowego wejścia.

Wygląda zatem na to (czekamy na szczegółowe informacje), że Denis poprawił rekord należący do Krzysztofa Wielickiego, który 14 lipca 1984 roku w niecałe 24 godziny wszedł na szczyt i zszedł do BC. Na wierzchołku Krzysiek pojawił się po 15 godzinach i 40 minutach wspinaczki – całość akcji z bazy do bazy zajęła mu 22 godzin i 10 minut.

Cała akcja górska Denisa trwała 20 godzin i 40 minut – z bazy (4800 m) na szczyt BP (8051 m) i z powrotem do bazy.

Wierzchołek Broad Peak (fot. Piotr Tomala / FB Rafała Fronii)

Dzisiaj na wierzchołku zameldował się również Rafał Fronia. Rafał wspinał się sam, a atak szczytowy rozpoczął o 3 w nocy w niedzielę.

Rafał Fronia (źródło profil FB)

Tak pisał o swoich marzeniach (profil FB):

No to… pora się zbierać i kończyć naszą wirtualną wędrówkę. Bo radość ze zdobycia szczytu nie przychodzi od razu. Poprzedza ją długa droga pełna zakrętów naszych decyzji, skrzyżowań wyborów i czerwonych świateł refleksji. Wszystko jest w nas i od nas tylko zależy, czy drzwi się otworzą. Radość i sens życia nie jest zależna od tego, czy się udało, lecz czy odważymy się spróbować.
Na Broad Peaku działa cały czas wyprawa Beskid Expedition Team – zespół ma na swoim koncie dotarcie do obozu 3 i zakończoną aklimatyzację.
[aktualizacja] Ekipa BET (4 wspinaczy) również weszła na wierzchołek – czekamy na potwierdzenie komu z zespołu się to udało.
Źródło: profil FB Denisa Urubko, Strimeo  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum