20 lipca 2022 12:29

Broad Peak: Benjamin Védrines tworzy historię! Rekord wejścia i zejścia (paralotnia)

Benjamin Védrines przyzwyczaił nas do szybkich i ciekawych alpejskich wyczynów. Na swoim koncie ma również nową drogę na siedmiotysięczniku Chamlang w Nepalu. Jednak tym razem Francuz działał na Broad Peaku i to w stylu, który od razu zapisał go w historii zdobywania gór wysokich. 19 lipca Benjamin „wbiegł” na szczyt tego ośmiotysięcznika, zajęło mu to 7 godzin i 28 minut, po czym rozwinął swoją paralotnię, aby zlecieć do bazy… Rekord i wyczyn najwyższej próby.

Benjamin Védrines (fot. profil FB B. Védrines)

***

Tak, rekord to niezwykły. Wszak jeszcze wczoraj można było podziwiać szybkie wejście Denisa Urubki, który na szczycie zameldował się po 14 godzinach i 40 minutach. Przez chwilę cieszył się on z pobicia wyczynu Krzysztofa Wielickiego z 14 lipca 1984 roku – na wierzchołku Krzysiek pojawił się po 15 godzinach i 40 minutach wspinaczki – całość akcji z bazy do bazy zajęła mu 22 godzin i 10 minut.

Jak potwierdza alpinemag.fr, Benjamin dotarł na szczyt w niesamowitym czasie 7 godzin i 28 minut. Oczywiście bez korzystania z tlenu z butli. Co więcej, młody Francuz wniósł na górę paralotnię i dzięki niej zleciał z grani szczytowej (prawdopodobne miejsce startu) do bazy, zamykając całą akcję w błyskawicznym jak na ośmiotysięczniki czasie (czekamy jeszcze na dokładne info, ile trwał lot do bazy).

[akutalizacja] Benjamin wbiegał na Broad Peak z najnowszą paralotnią, w pełni polskiej produkcji, Dudek Paragliders: Run&Fly 2, która jest w dalszym ciągu najlżejszą paralotnią na świecie, ważącą ok. 1 kg. Kilka lat temu Max Berger zlatywał z K2 na pierwszej wersji tego skrzydła, a dzisiaj świętujemy wspaniały rekord Benjamina na kolejnej odsłonie tej paralotni.

Gratulacje!

Sprocket
Źródło: Alpinemag.fr, Alessandro Filippini, Ali Muhammad Saltoro
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Broad Peak czy WKT [66]
    ...

    20-07-2022
    andrzej