27 lipca 2022 16:51

BHP wspinania: uważnie ze stałymi ekspresami

W wielu ogródkach skalnych znajdują się stałe ekspresy. Bywa, że karabinki w nich są mocno zużyte, co może doprowadzić nawet do zniszczenia liny! Przekonał się o tym wspinacz z austriackiego rejonu Götterwandl (Nassereith).

Uszkodzona lina przez wytarty karabinek w stałym ekspresie w austriackim Götterwandl (fot. FB EastBolt)

Uszkodzona lina przez wytarty karabinek w stałym ekspresie w austriackim Götterwandl (fot. FB EastBolt)

Pokazany powyżej stały ekspres znajdował się w trzecim przelocie drogi. Wspinacz odpadł tuż przy przy nim, jego lot był bardzo krótki, bliższy obsunięciu. Ale i to wystarczyło, by kompletnie zniszczyć oplot liny, szczęśliwie bez jej całkowitego zerwania.

Zniszczenie liny spowodowały ostre krawędzie na mocno wyeksploatowanym karabinku. Proces wycierania się karabinków jest dużo szybszy dla tych wykonanych  z aluminium. Tego typu karabinki na pewno nie powinny być montowane w stałych ekspresach, ale oczywiście stalowy karabinek również można doprowadzić do takiego stanu.

Dlatego ze szczególną uwagą należy podchodzić do każdego sprzętu, który zastajemy w ścianie, no i oczywiście w odpowiednim momencie wysyłać na złom także własne wytarte karabinki…

Sytuacja z Austrii to nie jest jednostkowy przypadek. Uszkodzenia liny z powodu zniszczonych karabinków zdarzają się stosunkowo często. W 2019 roku swój własny przypadek opisywał Bartek Sabela.

***

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami z cyklu BHP wspinania. Uczmy się na cudzych błędach!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum