29 czerwca 2022 14:57

Tłok na „Slovak Direct”: prawdopodobnie pierwsze przejście klasyczne i rekordy czasowe

Sprzyjające warunki w górach Alaski zaowocowały kilkoma świetnymi przejściami słynnej Slovak Direct. W połowie maja zespół Marvell-Rousseau-Cornell przeszedł drogę w 21 godzin i 35 minut, pobijając rekord zespołu House-Backes-Twight z 2000 roku (60 godzin). Niecały tydzień później z drogą rozprawili się Richard NemecMichal Sabovčík, dokonując prawdopodobnie pierwszego w historii przejścia w całości klasycznego (w około 40 godzin). Z kolei 3 czerwca padł kolejny rekord: Sam Hennessey, Rob Smith, i Mike Gardner pokonali drogę w imponującym czasie 17 godzin i 10 minut. Slovak Direct ma około 2700 m długości i trudności: VI 5.9 X M6 WI6 A2.

***

Od otwarcia drogi w 1984 roku*, Slovak Direct przeszło do tej pory 13 zespołów (w tym trzy w tym sezonie) – łącznie 31 wspinaczy. Droga od lat pozostaje wyzwaniem dla najlepszych. Abstrahując od dobrych warunków pogodowych i względnej suchości w ścianie, ostatnie przejścia świadczą o wysokim poziomie alpinistów i budzą podziw.

Slovak Direct denali

Przybliżony przebieg Slovak Direct na Denali (fot. American Alpine Journal)

Richard Nemec i Michal Sabovčík – pierwsze przejście klasyczne

Tej wiosny Denali odwiedziła większa ekipa Słowaków. Na pierwszy ogień poszła droga normalna wiodąca zachodnim filarem (West Buttress). 19 maja przeszli ją Michal Sabovčík, Richard Nemec i Sisa Krištofovičova. Kolejnego dnia sukcesem zakończyła się wspinaczka zespołu Martin Heuger, Matej Duda, Robert Vrlak. Vrlak i Duda przeszli później jeszcze Grań Cassina. 

Największym sukcesem tej wyprawy jest jednak przejście, którego w dniach 25-26 maja dokonał duet Nemec-Sabovčík. Alpiniści stanęli na szczycie Denali po około 40 godzinach wspinaczki, dokonując prawdopodobnie pierwszego w pełni klasycznego przejścia Slovak Direct.

Richard Nemec Michal Sabovčík Slovak Direct

Richard Nemec i Michal Sabovčík na Slovak Direct (fot. SHS JAMES / Explorersweb)

Sprawę stylu wcześniejszych przejść zbadali sami wspinacze. Według zebranych przez nich informacji najbliżej uklasycznienia byli Hiszpanie Mark Toralles i Bru Busom. Komentuje Richard Nemec:

W 2019 roku Mark i Bru pokonali większość wyciągów klasycznie, ale nie przeszli kluczowych trudności. Prowadzący przeszedł kruks, korzystając z technik hakowych, a drugi z górną asekuracją.

Richard Nemec Michal Sabovčík Slovak Direct

Richard Nemec i Michal Sabovčík (fot. SHS JAMES / Explorersweb)

Wspinacze nie skomentowali trudności klasycznych odhaczonego wyciągu.

Sam Hennessey, Rob Smith, Mike Gardner – nowy rekord na Slovak Direct

Powyższa trójka pokonała drogę w imponującym czasie 17 godzin i 10 minut, pobijając tym samym dopiero co ustanowiony rekord (21 godzi i 35 minut) zespołu Marvell-Rousseau-Cornell.

Wyjątkowo sprzyjające warunki w tym sezonie skomentował Michael Gardner:

Czegoś takiego nie widziałem od 10 lat. Ludzie, którzy wspinają się tutaj dłużej niż ja, mówią to samo.

Gardner i Hennessey są świetnymi alpinistami (w 2018 roku przeszli na południowo-zachodniej ścianie Denali Light Traveler VI M7 WI6 – to przykład jeden z wielu), ale też doskonale znają rejon Denali. Od przylatują tu wiosną, by wprowadzać na szczyt klientów. Tak było i w tym roku, dzięki czemu przed realizacją swojego celu, mieli sporo czasu na aklimatyzację. Według Rousseau to świetna strategia, która sprawdza się tej dwójce od lat – uważa, że to jedni z najlepszych wspinaczy w górach Alaski.

Sam Hennessey Rob Smith Mike Gardner Slovak Direct

Rob Smith w trudnościach Slovak Direct (fot. Mike Gardner)

Hennessey i Gardner wstawiali się wcześniej w drogę dwa razy, jednak bez sukcesów. Tej wiosny zespół wzmocnił Rob Smith, a warunki był idealne. W górnych partiach Slovak Direct łączy się z Granią Cassina, a ponieważ przez całą wiosnę prawie nie padało, przetarty szlak umożliwił szybkie przejście ostatniego odcinka. Gardner wspomina również z wdzięcznością o zdjęciach, które udostępnił im Rousseau i które ułatwiły wspinaczom orientację w ścianie.

Gardner powiedział, że sukces kolegów ich zainspirował, ale nie wyruszyli w góry z zamiarem pobicia rekordu. I dodał:

Naszym głównym celem była płynna wspinaczka w dobrym stylu, który zakłada posiadanie marginesu bezpieczeństwa. Wydaje mi się, że ostatnio sporą popularnością cieszą szybkie przejścia i bicie rekordów, dlatego chciałbym przypomnieć ludziom, że i w tym przypadku priorytetem w górach powinno być bezpieczeństwo. Podczas wspinaczki na Slovak Direct nie przekraczaliśmy granic własnych możliwości i wspinaliśmy się tak, by zachować rezerwę energii na wypadek niespodziewanych okoliczności. Na szczycie mieliśmy jeszcze zapas jedzenia i paliwa na 24 godziny.

Sam Hennessey Rob Smith Mike Gardner Slovak Direct

Sam Hennessey, Rob Smith, Mike Gardner rekordowo na Slovak Direct (fot. Mike Gardner)

*Rys historyczny

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej (6190 m) położony w górach Alaski po raz pierwszy zdobyto w 1913, a zimą – w 1967 roku. Pierwszym Polakiem, który stabął na szczycie, był w 1970 roku filozof, pisarz i himalaista pochodzący z Zakopanego, Marek Głogoczowski.

Góra znajduje się w Parku Narodowym Denali i wyróżnia ją jedna z największych deniwelacji na świecie – wznosi się ponad otaczającymi ją dolinami na około 5500 m. Temperatura powietrza na szczycie spada zimą nawet do -60°C, a wiatry osiągają 160 km/h. W latach 1896–2015 funkcjonowała nazwa Mount McKinley, nadana na cześć Williama McKinleya, prezydenta USA. Później jednak przywróconą oryginalną nazwę, która w języku Atabasków, rdzennych mieszkańców tych ziem, oznacza „wysoki”.

Drogę Slovak Direct jako pierwsi przeszli Blažej Adam, Tono Križo i František Korl w 1984 roku. Wspinaczka trwała 11 dni! Oto fragment relacji Adama, opublikowany w American Alpine Journal w 1985 roku:

W dniach 13-23 maja wspięliśmy się na Mount McKinley nową drogą, biegnącą przez południową ścianę, na prawo od Grani Cassina. Przez pierwsze pięć dni pogoda była bardzo dobra, później znacznie się pogorszyła. Mieliśmy spore problemy z zakładaniem biwaków, tylko trzy razy udało nam się rozbić namiot. Trudności w skale oceniamy na IV – V+, teren lodowy miał 60-90°. Osadziliśmy 150 haków i zużyliśmy doszczętnie nowe raki i czekany.

Droga czekała na powtórzenie wiele lat. Dopiero w 2000 roku drugiego przejścia dokonali Kevin Mahoney i Ben Gilmore (w 7 dni). Chwilę później padło trzecie przejście: zespół w składzie Steve House, Mark Twight, Scott Backes rozprawił się z drogą w 60 godzin. Twight w swojej książce opisał tę wspinaczkę jako najbardziej intensywne doznanie w życiu.

Świetne przejście tego ostatniego zespołu skomentował Nick Bullock, po swojej udanej wspinaczce Slovak Direct w 2012 roku (towarzyszył mu Andy Houseman):

Chłopaki mieli jaja, żeby pociągnąć to w ciągu, bez śpiworów i namiotu – drogę, która dopiero po 14 latach zaliczyła drugie przejście!

Warto również wspomnieć o świetnej wspinaczce Amerykanek. W dniach 2-5 czerwca 2018 roku Chantel Astorga i Anne Gilbert Chase dokonały pierwszego kobiecego przejścia Slovak Direct. Do dzisiaj jest to jedna z najtrudniejszych dróg pokonanych przez zespół kobiecy w górach Alaski.

Lista znanych przejść drogi Slovak Direct:

 • 1984: Blažej Adam, Tono Križo, František Korl
 • 2000: Kevin Mahoney, Ben Gilmore
 • 2000: Scott Backes, Steve House, Mark Twight
 • 2008: Katsutaka Yokoyama, Yusuke Sato, Fumitaka Ichimura
 • 2010: Jesse Huey, Mark Westman
 • 2012: Andy Houseman, Nick Bullock
 • 2013: Rémi Sfilio, Helias Millerioux
 • 2017: David Bacci, Luca Moroni
 • 2018: Chantel Astorga, Anne Gilbert Chase – pierwsze w pełni kobiece przejście
 • 2019: Bru Busom, Marc Toralles
 • 2022: Matt Cornell, Jackson Marvell, Alan Rousseau – w 21 godzin i 25 minut
 • 2022: Richard Nemec, Michal Sabovčík – pierwsze przejście klasyczne
 • 2022: Sam Hennessey, Rob Smith, Mike Gardner – w 17 godzin i 10 minut

Do „wielkiej trójki” dróg wspinaczkowych w łańcuchu Alaski zalicza się: Slovak Direct (Denali), Infinite Spur (Foraker) i Moonflower (Hunter).

Wspinacze na lodowcu pod Denali (fot. Albert Herring)

Michał Gurgul
źródła: American Alpine Club, Explorersweb, Climbing, Alpinist
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum