7 czerwca 2022 19:12

Rakchham – swoje wspinaczkowe eldorado odkrywa Bernd Zangerl

Bernd Zangerl trafił do wspinaczkowego raju… w Himalajach. Swoje wymarzone miejsce znalazł w indyjskiej dolinie Sangla, w okolicach niewielkiej wioski Rakchham. Po latach wspólnej pracy z lokalną społecznością zdecydował się podzielić ze wspinaczami niesamowitym odkryciem – z apelem, by korzystać z tego miejsca niego mądrze i z szacunkiem dla mieszkańców.

***

Rakchham otaczają tysiące skalnych bloków. Swoje eldorado znalazł tam austriacki mistrz Bernd Zangerl, który przyznaje, że czuje się zupełnie tak, jakby odkrył bouldering na nowo:

Jest tu niemal nieskończony potencjach trudnych linii. Otworzyłem najbardziej niesamowite bouldery w ciągu ostatnich 12 lat. Niewiele osób to zauważyło, chciałem delikatnie i ostrożnie nagłośnić istnienie tego miejsca, ponieważ jako wspinacze ponosimy dużą odpowiedzialność publikując takie informacje.

Dla Austriaka jasne było, że wszystko musi przebiegać w ścisłej współpracy z lokalnymi mieszkańcami, z poszanowaniem dla tutejszej kultury:

Rakchham to dla mnie wyjątkowe miejsce, mieszkańcy są bardzo bliscy memu sercu. Z tego powodu początkowo ujawniłem dokładną lokalizację jedynie swoim dobrym przyjaciołom.

Las, przyroda, samo miejsce powinny pozostać nienaruszone, to właśnie czyni je wyjątkowymi. To święta ziemia, musi pozostać pod ochroną, dlatego możliwy jest tylko ograniczony dostęp do Rakchham. Istnieje system pozwoleń, obowiązują limity, tylko określona liczba osób może wspinać się tu jednocześnie.

Rakchham, Indie (fot. www.rakchham.com)

Rakchham, Indie (fot. www.rakchham.com)

Rezerwacji można dokonywać na stronie www.rakchham.com. Tam można znaleźć również szereg informacji o tym fantastycznym miejscu. Dowiemy się na przykład, że obecnie wokół wioski Rakchham zagospodarowanych zostało 14 sektorów z ponad 400 boulderami w trudnościach od 5A do 8C (przewodnik jest w przygotowaniu). Można powspinać się również z liną – po drogach sportowych do 8c+ i kilku tradach od 8b do 8a/b.

Daleko od nas… Ale pomarzyć można ;).

Jak wyglądają bouldery w Rakchham, możecie zobaczyć na filmie: Rakchham filmowo, Bernd Zangerl przedstawia indyjski rejon boulderowy.

źródło: redbull.com, kletterszene.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum