7 czerwca 2022 09:16

Nie milkną echa dewastacji dróg w Margalefie

Wczoraj pisaliśmy o modyfikacji chwytów w jednym z topowych katalońskich rejonów (patrz: Z etyką na bakier: o modyfikacji chwytów w Margalefie). Na ścianie sektora El Racó de la Finestra ktoś dopuścił się aktów wandalizmu, poprawiając chwyty i zmieniając sekwencje na istniejących drogach. To bulwersujące zachowanie spotkało się z oburzeniem wielu czołowych wspinaczy.

(fot. Beto Rocasolano)

(fot. Beto Rocasolano)

***

O niepokojącym zjawisku alarmowali już Alberto Rocasolano, Jorge Diaz-Rullo i Angie Scarth-Johnson. Teraz dołączają kolejni, w tym Iker Pou. Oprócz wspomnianych Gancho Perfecto Chrisa Sharmy (2008), Víctimas Pérez Ramoneta (2008, pierwsze kobiece przejście tej drogi zrobiła niedawno właśnie Scarth-Johnson), ucierpiały także dwie inne historyczne linie, które na przestrzeni lat notowały bardzo niewiele powtórzeń. To Samfaina 9a+ Sharmy z 2010 roku (oryginalnie 9a, w sumie cztery przejścia) i Mejorando Imagen 9a+/b Ramoneta z 2013 (oryginalnie 9a, w sumie trzy przejścia).

Iker Pou na Víctimas Pérez (fot. María Torres)

Iker Pou na Víctimas Pérez (fot. María Torres)

Iker Pou, do którego należy pierwsze powtórzenie Víctimas Pérez (2010) zareagował na swoim profilu, pisząc o ataku na historyczne drogi i naturę. Stawia między innymi takie pytania (cały wpis znajdziecie TUTAJ):

Dokąd może zaprowadzić ego człowieka?

Jeśli nam się nie uda, nie lepiej pójść inną drogą i wrócić silniejszym?

Wspinanie zawsze postrzegaliśmy jako grę polegającą na samodoskonaleniu. A więc po co obniżać trudności drogi do naszego poziomu?

Co zostanie dla przyszłych pokoleń, jeśli wszystko im odbierzemy?

Na słowa Baska odpowiedział Alex Huber:

Dziękuję za ten głos przeciwko ingerowaniu w naturalną skałę i niszczenie naszego sportu!

źródło: Instagram, Desnivel

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum